Policie obvinila další dva z krádeže destiček v <span>Terezíně</span>

Domácí
7. 8. 2008 16:16
Zloději v Terezíně ukradli na osm stovek bronzových destiček.
Zloději v Terezíně ukradli na osm stovek bronzových destiček.

Zloději v Terezíně ukradli na osm stovek bronzových destiček.Litoměřická policie stíhá další dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že se v dubnu podíleli na krádežích bronzových destiček na Národním hřbitově v Terezíně. Oba policie obvinila z krádeže spáchané ve spolupachatelství a bude podán návrh na jejich vzetí do vazby, informovala mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Kvůli krádeži tak policisté stíhají celkem tři osoby.

Oba zadržení muži, kterým je 24 a 34 let, pocházejí z Mostu, stejně jako první devětadvacetiletý obviněný, kterého policisté chytili už v dubnu. Romová dodala, že zadrženým v případě uznání viny hrozí trest vězení od dvou do deseti let. Kriminalisté podle ní na případu stále pracují.

ČTĚTE TAKÉ: Policie zadržela terezínského zloděje bronzu

V průběhu dubna zmizelo z terezínského hřbitova 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, tamního ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Destičky našli policisté ve sběrně v Nehasicích u Žatce.

Bronz nahradí pryskyřice

S nahrazováním destiček začal Památník Terezín v květnu. Na hroby postupně instaluje jmenovky z pryskyřice, které bronz pouze připomínají. Ministerstvo kultury také rozhodlo o tom, že památníku poskytne peníze na ostrahu památek a instalaci kamerového systému.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena do 2380 hrobů těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde byla věznice gestapa. Také tam leží lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Šlo o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200 tisíc lidí z celé Evropy. Jen zhruba třetina z nich se dočkala konce války. Část vězňů zemřela v Terezíně, další ve vyhlazovacích táborech. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení. První expozice byla otevřena v roce 1949.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Matky, mámy a maminky dnes mají svátek, v Česku se slaví víc než sto let

Domácí
11. 5. 2025

Praha 4 chce jiné než dosud používané názvy budoucích stanic metra D

Domácí
11. 5. 2025
Připomínka poslední bitvy druhé světové války v Evropě u Slivice spojená s ukázkou bojů, 10. května 2025, Památník Slivice, Příbramsko.

Bitva u Slivice připomněla konec války, zhlédly ji tisíce lidí

Domácí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ