Policie obvinila další dva z krádeže destiček v <span>Terezíně</span>

Domácí
7. 8. 2008 16:16
Zloději v Terezíně ukradli na osm stovek bronzových destiček.
Zloději v Terezíně ukradli na osm stovek bronzových destiček.

Zloději v Terezíně ukradli na osm stovek bronzových destiček.Litoměřická policie stíhá další dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že se v dubnu podíleli na krádežích bronzových destiček na Národním hřbitově v Terezíně. Oba policie obvinila z krádeže spáchané ve spolupachatelství a bude podán návrh na jejich vzetí do vazby, informovala mluvčí litoměřické policie Alena Romová. Kvůli krádeži tak policisté stíhají celkem tři osoby.

Oba zadržení muži, kterým je 24 a 34 let, pocházejí z Mostu, stejně jako první devětadvacetiletý obviněný, kterého policisté chytili už v dubnu. Romová dodala, že zadrženým v případě uznání viny hrozí trest vězení od dvou do deseti let. Kriminalisté podle ní na případu stále pracují.

ČTĚTE TAKÉ: Policie zadržela terezínského zloděje bronzu

V průběhu dubna zmizelo z terezínského hřbitova 824 bronzových destiček se jmény obětí terezínské policejní věznice gestapa, tamního ghetta a litoměřického koncentračního tábora. Destičky našli policisté ve sběrně v Nehasicích u Žatce.

Bronz nahradí pryskyřice

S nahrazováním destiček začal Památník Terezín v květnu. Na hroby postupně instaluje jmenovky z pryskyřice, které bronz pouze připomínají. Ministerstvo kultury také rozhodlo o tom, že památníku poskytne peníze na ostrahu památek a instalaci kamerového systému.

Na Národní hřbitov byla po skončení druhé světové války uložena do 2380 hrobů těla popravených z masových hrobů v terezínské Malé pevnosti, kde byla věznice gestapa. Také tam leží lidé, kteří ke konci války zemřeli v terezínském ghettu a litoměřickém koncentračním táboře. Šlo o největší zařízení svého druhu v protektorátu Čechy a Morava, během války jimi prošlo zhruba 200 tisíc lidí z celé Evropy. Jen zhruba třetina z nich se dočkala konce války. Část vězňů zemřela v Terezíně, další ve vyhlazovacích táborech. Památník v Terezíně vznikl v květnu 1947, tehdy se jmenoval Památník národního utrpení. První expozice byla otevřena v roce 1949.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Další čtení

Do sobotní bitevní ukázky k 159. výročí bitvy na Chlumu se zapojí stovky lidí

Domácí
4. 7. 2025

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ