Policie proniká do tajů Facebooku. Experti: Jsme pět let za Západem

Domácí
16. 6. 2017 21:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česká policie před půl rokem oznámila, že začíná testovat sociální síť Facebook. Účet vznikl 27. prosince loňského roku, od té doby byl ve zkušebním provozu a objevily se na něm pouhé tři příspěvky. Policisté tak podle marketingových expertů ve využívání sociálních sítí zaostávají za Západem o několik let. V užívání Twitteru předstíhá tuzemskou policie například i jihoafrická Zambie.

Podle své mluvčí Evy Kropáčkové plánuje policie ostré spuštění facebookových stránek během několika týdnů. O správu stránky by se mělo starat dvacet až třicet lidí. Účet má zatím necelých 6 tisíc fanoušků. "V současné chvíli Facebook běží ve veřejném zkušebním provozu, probíhá příprava a školení policistů, kteří se budou podílet na spravovaní facebookové stránky," uvedla mluvčí pro server Aktuálně.cz

"Příspěvek či komentář na sociální síti nenahrazuje klasické oznámení, které můžete učinit na kterémkoliv oddělení Policie České republiky, a rovněž nenahrazuje elektronickou podatelnu Policie České republiky, tudíž se nejedná o podání ve smyslu ustanovení § 59 zákona číslo 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním, ani dle ustanovení § 37 zákona číslo 500/2004 Sb., správní řád. V naléhavých případech se proto vždy obracejte na nejbližší útvar Policie České republiky," poučuje policie uživatele Facebooku ve svém prvním příspěvku. Rovněž vznikl i oficiální profil policejního ředitele Tomáše Tuhého. Ten je ve sdílení aktivnější, nové příspěvky přibývají téměř každý týden. Ředitel jich občas přidá i více za den.

Na jaře se přidali policisté na Facebook další dva příspěvky. Šlo o fotky policejních vozů či představení jednotlivých složek policie. Malou aktivitu na Facebooku svých kolegů hájí šéf Tuhý. "Do sociálních sítí se dopracováváme. Neznamená to ale, že tam budeme aktivní tak, jak si novináři představují. Pro vás by bylo nejjednodušší, abyste s námi už nemuseli vůbec mluvit," uvedl. "Já jsem zase spustil oficiální stránku policejního prezidenta, kde se snažím některé své názory zveřejňovat a dávat tam odkazy na významné akce," řekl policejní ředitel.

Podle marketingového experta Jakuba Horáka, který před lety pomáhal policistům s kampaní "Pomáhat a chránit" ovšem málo aktivní profil není to pravé. "Na sociálních sítích těžko můžete testovat účet bez příspěvků," hodnotí prezentaci policie na Facebooku Horák. Přidává se k němu i další odborník Martin Jaroš, který se situaci rovněž podivuje. "Testovat sociální sítě půl roku bez příspěvků? To je absurdní. Je to něco jako testovat auto tím, že ho zamknu v garáži," vysvětluje Jaroš svůj pohled. Česko je podle něj za vyspělými západními zeměmi zhruba pět let pozadu.

O důvod víc mít rád policii

"Jen pro zábavu jsem si našel Twitter zambijské policie. Velmi chudá, ale přátelská africká země s 15 miliony obyvatel, valná většina z nich bez internetu. Jejich policie jen za poslední dva dny vydala 16 tweetů, počet sledujících mají asi 26násobně větší než česká policie," poskytl srovnání Jaroš.

V případě nedávných teroristických útoků v Británii tamější policie zveřejnila řadu zpráv a doplňovala přesnější informace. Český profil by měl sloužit k podobným účelům.
Policisté tedy zatím pod pokličku užívání sociálních sítí spíše nakukují a přicházejí jim pomalu na chuť. Armáda nebo hasiči jsou v tomto směru aktivnější. Hasiči mají přes 40 tisíc fanoušků a příspěvky zveřejňují pravidelně. Profesionální vojáci mají na svém profilu necelých 100 tisíc fanoušků a příspěvky se zde také objevují pravidelně.

Podle Jaroše by policistům ke spravování účtu stačily dvě až tři osoby, jež by mohla podporovat nějaká externí agentura pomáhající s obsahem. Byl by to nebetyčný rozdíl. Lidi by měli zase o jeden důvod víc, proč mít policii rádi. Tak, jak to dělá teď, je to zcela zahozená příležitost, nehodná evropské země v roce 2017," uzavírá Jaroš.

Autor: Jan CelerinFoto: , ČTK/Zavoral Libor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ