Politici hrozí odchodem. Odmítají zveřejňovat majetek

Domácí
19. 9. 2017 04:05
Radnice Valašské Klobouky.
Radnice Valašské Klobouky.

Stovky komunálních politiků chtějí složit funkci. Může za to nový zákon o majetkových přiznáních, nařizuje jim zveřejnit majetek, příjmy i dluhy. Zastupitelé z obcí či malých měst se bojí závisti sousedů, raději proto rezignují.

Zveřejnit své majetkové poměry musejí na internetu nejen ministři, poslanci, soudci a vysocí úředníci, ale i řadoví zastupitelé v nejmenších obcích, kteří dosud předkládali méně rozsáhlá přiznání, a to pouze na vyžádání. Jenže nyní se může každý on-line podívat, čím jezdí zastupitel v Horní Dolní, případně, jaké vlastní nemovitosti. Pro vesnické drbny a politology z hospody dar z nebes.

Rozšíření této povinnosti podle Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR) stovky zastupitelů donutí k odstoupení. "Máme první případy rezignací. Nejde o strach z odhalené korupce, ale spíše obavu, že v malých obcích může tak rozsáhlé, až intimní odhalení vzbuzovat zlou krev a závist," řekl časopisu TÝDEN Pavel Drahovzal, ředitel SMO ČR.

Například v Chropyni rezignoval radní Vladimír Blažek a jeho příkladu následovalo několik zastupitelů v okolních obcích. "Je to velmi problematické, podmínka, že radní musejí zveřejnit svůj příjem, je velká překážka. Někteří lidé z tohoto důvodu odmítají stát se radním," řekla chropyňská starostka Věra Sigmundová (ČSSD) Českému rozhlasu. První vlna rezignací se očekává již na podzim, druhá napřesrok při sestavování kandidátek do komunálních voleb. "Už dnes je těžké někoho především v malých obcích přesvědčit, aby kandidoval. Pro mnoho lidí to bude poslední kapka," obává se Drahovzal. Majetková přiznání podle něho ani nepomohou v rozhodování ve volbách, protože se podávají až po nich. "Důležité přece je, zda je někdo poctivý a schopný, to z majetkového přiznání stejně nevyčtete. Ne kolik má aut nebo domů," dodává.

Informace o majetku všech přibližně 35 tisíc veřejných činitelů se soustřeďují do Centrálního registru oznámení, za opožděné, chybné nebo nepravdivé přiznání hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Kritici zákonu vytýkají, že kdo bude chtít, snadno povinnost obejde převodem majetku na příbuzné.

Protikorupční aktivisté si zákon pochvalují. Věří, že výkonní představitelé obce rozhodující o zakázkách a dotacích budou pod větší veřejnou kontrolou. Majetková přiznání podle nich pomohou odhalit, zda rozhodování politiků motivoval osobní zájem. "Je možné, že se lidé do výkonných funkcí nepohrnou. Je ale také otázka, zda by každá obec měla mít zastupitelstvo, není-li v ní o politiku zájem. Možná dojde k tomu, že se budou jednotlivé celky slučovat," tvrdí Petr Leyer, právník Transparency International.

Autor: David JarešFoto: ČTK , Halady Jan

Další čtení

Mendelova univerzita v Brně má zařízení na zpracování gastroodpadu z menzy

Domácí
3. 4. 2025

Klub českých turistů vyzývá k dodržování pravidel, která brání přenosu slintavky

Domácí
3. 4. 2025

Česko z obav před slintavkou omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Domácí
3. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ