Politici myslí hlavně sami na sebe. Češi jejich úmyslům nevěří

Domácí
6. 12. 2016
Více než čtyři pětiny Čechů se podle průzkumů domnívají, že lidé vstupují do politiky kvůli kontaktům, výhodnější pozici a penězům.
Více než čtyři pětiny Čechů se podle průzkumů domnívají, že lidé vstupují do politiky kvůli kontaktům, výhodnější pozici a penězům.

Více než čtyři pětiny občanů Česka se domnívají, že motivací lidí pro vstup do politiky je blaho jednotlivce. Vstupem do politické strany chtějí podle názoru veřejnosti získat kontakty, výhodné pozice a funkce v budoucnu a také peníze. Nejsilnějším důvodem by přitom podle názoru občanů měla být vůle změnit situaci společnosti k lepšímu. Vyplývá to z výsledků letošního průzkumu, který provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

O tom, že lidé vstupují do stran kvůli získání kontaktu, bylo v průzkumu přesvědčeno 87 procent respondentů. Získání výhodné pozice a funkce v budoucnu označilo za motiv 85 procent a finanční zisk 82 procent dotázaných.

Správné by přitom bylo podle devíti lidí z deseti vstoupit do strany ve snaze změnit situaci k lepšímu. Že tomu tak je, se domnívá 61 procent dotázaných. Vstup do strany kvůli finančnímu prospěchu odsoudilo osm lidí z deseti. Pro tři čtvrtiny je nesprávnou motivací zisk výhodných funkcí a pozic.

Názory na to, z jakých důvodů je správné do politiky vstupovat, jsou od roku 2003 poměrně stabilní. Názory na skutečné důvody se však v čase mění. Aktuální výsledky jsou srovnatelné se situací v letech 2008 a 2010. Dominuje snaha získat kontakty, názor byl nejsilnější v roce 2007, kdy ho zastávalo 88 procent respondentů. Finanční prospěch je od roku 2007 zmiňován jako jeden ze tří nejčastějších důvodů motivace, v roce 2003 to jako důvod zmínilo 66 procent lidí, což byl nejméně zastoupený názor.

Autor: ČTK Foto: , Fotoarchiv

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné