Silniční řádění pražského kmotra Romana Janouška, po kterém jeho oběť leží na Jednotce intenzivní péče, není )bohužel) ojedinělým případem. Politici a jejich kamarádi dopravní nehody doslova přitahují. Postihy se jim ovšem záhadně vyhýbají.
"Řídící důstojník" bývalého primátora Pavla Béma Janoušek v Praze v pátek porazil padesátiletou cizinku, která s ním chtěla vyřešit drobnou dopravní nehodu. Opilý Janoušek se snažil policistům utíkat, ti ho však nakonec dostihli. Jednomu z vládců Prahy za jeho přečiny hrozí až pětileté vězení. Jenže pokud budou policisté a žalobci stejně důslední jako u jiných politiků, může být Janoušek prakticky v klidu.
Nejtragičtější případ má na svědomí pražský radní z éry Bémova primátorování Martin Langmajer. V roce 2007 způsobil dopravní nehodu, při které zahynula mladá řidička. Soudy všech instancí uznaly Langmajera vinným, nicméně v jeho prospěch intervenovala někdejší ministryně obrany Daniela Kovářová, když podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Příbramský soud Langmajerovi před měsícem potvrdil podmíněný trest.
Opilý senátor, bývalý ministr zahraničí a údajný spolupracovník StB Jan Kavan (ČSSD) v roce 1998 dokázal nabourat dvě auta a při couvání z místa nehody pro jistotu naboural i třetí. Dechovou zkoušku nebo odběr krve s poukazem na svou imunitu samozřejmě odmítl, nicméně pro silný alkoholový odér policistům přednesl naprosto přesvědčivé zdůvodnění - namazal se prý francovkou.
O čtyři roky později se v Praze vyboural poslanec KDU-ČSL Pavel Plánička. I on byl pravděpodobně opilý. Ovšem i on odmítl jak dechovou, tak krevní zkoušku. Stejně jako Kavan se vymluvil na přebujelou poslaneckou imunitu.
Imunita pomohla i poslanci Davidu Šeichovi (ODS). Ten se po Brně projížděl v protisměru, policisté mu při prvním testu naměřili 2,4 promile. Další dechovou zkoušku ovšem poslanec odmítl, stejně jako odběr krve, a začal tvrdit, že alkohol ten den vůbec nepil. O řidičský průkaz měl přijít na 14 měsíců, v polovině trestu si však úspěšně zažádal o prominutí zbytku.
Rychlostí padesát kilometrů v hodině šněroval silnici zleva doprava i Šeichův poslanecký kolega, taktéž občanský demokrat Ondřej Plašil. Když ho policie zastavila, nadýchal 1,2 promile a odběr krve raději odmítl s tím, že se bojí injekcí. U soudu následně přítomnost alkoholu v dechu vysvětloval tím, že použil ústní vodu. Soud mu neuvěřil a sebral mu řidičský průkaz rovněž na 14 měsíců.