Lidovecký exministr Libor Ambrozek je dalším z poslanců, který zneužil poslanecké náhrady k soukromým účelům. Postavil si za ně dům v Kyjově. "Přiznávám, že co jsem nepoužil na poslanecké výlohy, jsem použil na stavbu domu. Část náhrad jsem použil v podobě úspor," citoval Ambrozka server iDnes.cz.
Ambrozek působil ve sněmovně čtyři roky jako předseda výboru pro životní prostředí. Jeho hrubý poslanecký plat s předsednickým příplatkem tak představoval před letošním čtyřprocentním snížením 86 400 korun. Zákon o platech ústavních činitelů také stanoví, že pokud to měl domů z Prahy do svého bydliště na jižní Moravě nebo do své poslanecké kanceláře déle než 250 kilometrů, mohl dostávat až kolem 34 tisíc korun na náhradě za cestovné. Kolem devíti tisíc korun mohl dostávat jako náhradu na stravné a reprezentaci.
Na případ jako první upozornily Hospodářské noviny. "Měli jsme byt v Praze, který jsme prodali. Moje žena ze svých podnikatelských aktivit měla dva miliony korun a potom to byly příjmy z vypořádání dědictví po dědovi a zbytek byly úspory," řekl Ambrozek.
ČTĚTE TAKÉ: Bárta se přepočítal, plat poslance na charitu nepůjde
Nová vláda plánuje snížit dávky, ale i platy politikům
Stavbu Ambrozek uvedl v majetkovém přiznání, které poslanci odevzdávali na konci funkčního období. Z něj vyplývá, že v roce 2008 si dnes už bývalý lidovecký poslanec koupil pozemek se starým domem za tři miliony korun. V roce 2009 ho pak za sedm milionů přestavěl. Zvláštní ale je, že celou stavbu platil sám a nepotřeboval žádnou hypotéku.
Další případy zneužívání náhrad |
On-line deník TÝDEN.CZ v minulosti informoval například o úřadujícím předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který si na svůj byt v Praze částečně našetřil také z náhrad. Dalším je poslanec Jan Schwippel (původně za ODS), který si nechal od sněmovny proplácet bydlení, ačkoli v Praze vlastní byt. |
Když se deník Právo v roce 2005 Ambrozka ptal na jeho majetkové poměry, politik řekl, že má na kontě dva miliony korun. Od té doby by tedy musel naspořit tři a půl milionu korun. Aby to dokázal, musel by si měsíčně dávat stranou 63 tisíc korun.
To je čistý plat, který bral jako předseda sněmovního výboru pro životní prostředí. A to ve výpočtu chybí prokazatelné vedlejší výdaje Ambrozkovy rodiny - sponzorské dary KDU-ČSL ve výši necelých 189 tisíc korun, nákup chaty za 350 tisíc korun či dovolenou v Antarktidě. Ta podle jeho vlastního prohlášení vyšla na 100 tisíc korun.
Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) vyzval bývalého poslance Libora Ambrozka, aby veřejnosti své majetkové poměry vysvětlil. "Zneužití poslaneckých náhrad je z mého pohledu neakceptovatelným porušením zákona, byť není sankcionováno peněžním či jiným trestem," uvedl Hašek. Ambrozkovu kauzu chtějí lidovci dořešit do 1. září, kdy mají se sociální demokracií podepisovat smlouvu o nové krajské koalici. Podle Haška je to nezbytné. "Nechci kádrovat personální návrhy KDU-ČSL, ale uvítám rychlou adekvátní reakci, která nesníží kredit budoucí jihomoravské koalice na samém začátku její existence," uvedl. Ambrozek dnes večer vydal prohlášení, že se kvůli svým činům rozhodl nekandidovat na funkci náměstka hejtmana Jihomoravského kraje ani na žádnou jinou placenou veřejnou funkci
Foto: Jan Schejbal