<span>Asistent poslance</span> získal zakázku za 60 milionů

Domácí
22. 6. 2009 07:30
Asistent poslance a podnikatel Martin Schuster.
Asistent poslance a podnikatel Martin Schuster.

Asistent poslance a podnikatel Martin Schuster.Byla to největší letošní veřejná zakázka v oboru. A získal ji naprostý nováček - firma asistenta poslance ODS. Propagační turné ke státnímu programu Zelená úsporám bude zajišťovat firma spolupracovníka Jana Bauera z ODS.

Martin Schuster je úspěšný podnikatel. Firma, kterou založil teprve před rokem a půl, dokázala předminulý týden zvítězit v tendru na veřejnou zakázku s poptávkovou cenou šedesát milionů korun. Jde o propagační roadshow k programu Zelená úsporám, kterou zaplatí Státní fond životního prostředí. Lidé z oboru se sice shodují, že o propagační zakázky za státní peníze je zbytečné se hlásit, protože bez známostí těžko uspějí, ale tentokrát to bylo jiné: v oboru marketingu šlo totiž o jeden z největších tendrů v tomto roce, a proto do něj šli největší hráči na trhu.

Miniseriál čtěte zde.

Výsledek všechny překvapil. V konkurenci patnácti agentur, které splnily zadávací podmínky, uspěla neznámá společnost Coge. Jejím majitelem je právě Martin Schuster.

Důvod úspěchu neznámý

Nad výsledkem tendru se pozastavilo několik šéfů marketingových agentur, které časopis TÝDEN oslovil. "Zarazilo nás to, samozřejmě jsme si všimli, jak krátce na trhu působí," prohlásil ředitel agentury Studio Rema ´93 Jiří Římánek. Šéf společnosti Underline Marek Řídký s ním souhlasí. "Nemohou zaručit, že to dobře dopadne, protože nemají žádné reference. U komerční akce by neměli šanci uspět, tak to prostě je," dodává.

Schuster svůj projekt brání. "Objedeme celou republiku. Věřím, že náš projekt byl vybraný na základě toho, že je dobrý," přesvědčuje. Se svým týmem chce uspořádat přednáškové turné a ve městech i na vesnicích bude vysvětlovat, jak mohou lidé žádat o dotace na úspory energie a obnovitelné zdroje.

Lubomír Zaorálek (ČSSD chce zpřísnit pravidla pro asistenty poslanců.A i když jeho firma funguje teprve krátkou dobu a na webových stránkách se nechlubí žádnými referencemi, jak je to u ostatních firem v oboru běžné, on sám prý zkušenosti s velkými propagačními akcemi má. V minulosti řídil volební kampaně poslance a starosty Prachatic Jana Bauera (ODS) a pracoval i pro exsenátora Martina Dvořáka (ODS). A v politice zůstal. Vedle toho, že mu patří dvě firmy (Coge a ParKing 2000) je Bauerovým poslaneckým asistentem, což mu otevírá velké možnosti.

Politika jako koníček

Asistentská kartička, za níž by profesionální lobbisté platili zlatem, totiž umožňuje svým držitelům volný vstup do sněmovních kuloárů, do prostor poslaneckých klubů a s výjimkou parlamentní jídelny i do všech sněmovních restaurací a kaváren. Asistenti nepodléhají ani kontrole parlamentní ochranky, která jinak s výjimkou poslanců a ústavních činitelů lustruje všechny příchozí. Asistent navíc může jménem "svého" poslance vzít do parlamentu jakoukoli návštěvu a kdykoliv může oslovit ministry i jejich úředníky.

"Pro některé lidi má ta kartička velkou hodnotu," připouští Schuster a tvrdí, že on sám výhod plynoucích z funkce asistenta nezneužívá, práce v parlamentu je pro něj koníček. "Baví mě práce kolem asistentství, možnost pracovat se zákony," tvrdí. Propojení s politikou mu prý v byznysu rozhodně nepomáhá a fakt, že se běžně potkává s politiky, mu prý v získání lukrativní zakázky nepomohl."

Domnívám se, že důvody, proč tu zakázku dostali, nejsou, že by byli tak dobří a pro jejich vítězství nemám pozitivní vysvětlení," říká však otevřeně šéf společnosti Underline Marek Řídký.

Nepříjemná odhalení

Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdí, že sehnat schopného asistenta je pro poslance často problém a proto, pokud si najme někoho z praxe, bude vždy v podezření. Ovšem když zákonodárci potřebují využít služeb specialisty na danou problematiku, nemusí jej zaměstnávat jako asistenta. Pro takové případy totiž mají nárok na tzv. expertné, tedy speciální finanční příspěvek na zaplacení odborné analýzy.

ČTĚTE TAKÉ: ČSSD se sama pustí do boje s lobbingem

Poslance čeká pauza. Slibovaná pravidla pro lobbing stále nejsou."Je to tím, že nejsou daná pravidla hry a dění kolem sněmovny je neprůhledné," připouští Zaorálek. Je odhodlaný předpisy pro najímání poslaneckých asistentů  - a hlavně fungování lobbistů - v parlamentu zpřísnit. Uznává totiž, že strany mnohdy nemají tušení, kdo se pohybuje v jejich okolí. "Sami nemáme jasno v tom, kdo je kdo a pak se to dovídáme jako překvapení."

Naopak šéfa poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře podnikatelé a manažeři firem převlečení za asistenty, kterým poslanci i díky vstupní kartě umožňují luxusní podmínky pro práci a získávání kontaktů, nepohoršují. Zdatný lobbista se prý do sněmovních kuloárů dostane tak jako tak. "Je na každém, aby si obhájil, koho zaměstnává jako asistent," míní Tluchoř.

Regiony ve sněmovně

Mezi asistenty poslanců je kromě podnikatelů možné najít i vysoké regionální politiky. Ti chodí do Sněmovny hlavně kvůli informacím. Dobře to ví například primátor Karviné Tomáš Hanzel (ČSSD). Od voleb v červnu 2006 je asistentem svého stranického kolegy Ladislava Šincla, od podzimu téhož roku primátorem. Hanzel však pro poslance ve skutečnosti vůbec nepracuje a ten jej tedy ani neplatí. "Snažím se dodávat mému asistentovi - primátorovi aktuální informace, třeba o možnostech získat peníze z dotací. Má také jednodušší přístup do Poslanecké sněmovny," popisuje poslanec vzájemnou spolupráci. "Mně to přináší kontakt na radnici," říká.

Další díl o lobbistech ve sněmovně přinese on-line deník TÝDEN.CZ v úterý.

Foto: Lukáš Werner, Jan Schejbal

Autor: - lh -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ