Text úterního prohlášení, ve kterém prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu vyzdvihovali české vztahy s Čínou, připravilo podle šéfa Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka ministerstvo zahraničí. Ústavní činitelé prohlášení vydali jako reakci na setkání některých politiků s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Vicepremiér Andrej Babiš řekl, že na vládní úrovni návštěvu dalajlamy ministři neprobírali.
Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), Hamáček a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) v prohlášení uvedli, že setkání několika českých politiků s dalajlamou nejsou výrazem změny oficiální politiky Česka. Považovali by za nešťastné, aby byly takto kýmkoliv vnímány. Vztahy ČR a Číny jsou podle nich velmi přínosné a užitečné a je v zájmu země je nadále intenzivně rozvíjet.
S dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), dnes novinářům potvrdil setkání také předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek, dál ho ale komentovat odmítl. "Nechci mít laciné body. To byla moje osobní věc," řekl. Babiš dnes označil prohlášení za zbytečné. Zbytečně podle něj také vyvolává ve společnosti třenice. Herman ho o svém záměru informoval, stejně jako zřejmě i premiéra, řekl Babiš novinářům ve sněmovně.
Babiš Hermana podpořil. "Myslím si, že byl obviněn z věcí, které na to (ekonomickou spolupráci) nemají vliv," uvedl. Jeho setkání s dalajlamou podle Babiše nemůže mít na českou ekonomiku dopad. Ekonomické vztahy s Čínou jako ministr financí nevidí jako mimořádně dobré. "Naše ekonomické vztahy jsou jasné. Ta bilance, že dovážíme desetkrát víc, než vyvážíme, je stejná," uvedl s tím, že některé firmy podle jeho informací už litují spojenectví, která uzavřely na jaře při návštěvě čínské hlavy státu v Česku. "Při těch jednáních jsem řekl, tak tu investujte, postavte fabriky, zaměstnejte lidi. To mohou být nějaké zajímavé investice pro nás, nebo otevřete nám čínský trh. Ale zatím nevidím, že by to tak fungovalo," uvedl. "Je politováníhodné to, že zase je to střet ve společnosti, kde bojujeme sami proti sobě a vyjadřujeme se negativně," doBabiš: Setkání s dalajlamou ekonomiku neovlivní. Některé firmy už litují spojenectví s Čínoudal Babiš k prohlášení. Bělobrádek řekl, že Hermana ke schůzce opravňuje jeho funkce ministra kultury. "Setkal se s duchovním, což dělá i u duchovních jiných proudů," uvedl.
S dalajlamou se ve středu ráno setkala přibližně padesátka poslanců a senátorů, některé vysoké školy ve středu pět minut před polednem vyvěsily kvůli prohlášení politiků tibetskou vlajku. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.