Kauza Čapí hnízdo
Babiš vědomě řídil dotační podvod, píše policie. Ostatní "jen" poslouchali
15.08.2017 13:00
Exministr financí a šéf ANO Andrej Babiš v kauze dotačního podvodu ohledně Čapího hnízda velmi dobře věděl, co činí. Alespoň podle policie, která to podle zdrojů serveru iRozhlas.cz popsala v žádosti o vydání poslance Babiše k trestnímu stíhání, kterou doručila do Poslanecké sněmovny. Zmiňuje se v ní o devíti dalších lidech, kteří byli do podvodu zapleteni.
"Zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností organizoval, řídil a koordinoval jednotlivé kroky dalších zúčastněných osob vedoucí k neoprávněnému získání dotace," tak zní podle zpravodajského webu Českého rozhlasu nejpodstatnější věta celého několikastránkového spisu, který policie zaslala do Poslanecké sněmovny. Vyplývá z toho, že další lidé, kteří jsou do kauzy zapleteni, věděli, že se dopouští podvodu, v podstatě ale jen plnili to, co jim určil samotný Babiš. Jaroslav Faltýnek, šéf poslaneckého klubu ANO a někdejší člen představenstva Babišovy firmy Agrofert, byl prý v celém případu pouze pomocníkem, který "umožnil nebo usnadnil jinému spáchání trestného činu".
Babiš se podle vyšetřovatelů dopustil hned dvou trestných činů, a to dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. V obou případech pak způsobil škodu velkého rozsahu, což je důvodem pro vyšší trestní sazbu. Ministrovi nyní hrozí pět až deset let odnětí svobody. Babiš tato obvinění rezolutně popírá.
Do kauzy jsou podle policie dále zapojeni Zdeněk Kubiska a Jan Platil z firmy ZZN Pelhřimov, která Čapí hnízdo dříve vlastnila. Manželka Monika Babišová, její bratr Martin Herodes a Babišovy děti Adriana Bobeková a syn Andrej si pak měli firmu přes anonymní akcie od ZZN Pelhřimov výhodně koupit.
Stíhání hrozí dále manažerům firmy Čapí hnízdo Josefu Nenadálovi a Luďkovi Kalivodovi, kteří podali žádost o padesátimilionovou dotaci ROP Střední Čechy. Tím pádem by mohla být obviněna také náměstkyně jihlavského primátora a kandidátka do Poslanecké sněmovny za ANO Jana Mayerová (dříve Nagyová), která tuto žádost podepsala.
K celému podvodu pak mělo dojít následovně: firma ZZN Agro Pelhřimov byla vyčleněna z holdingu Agrofertu a následně se přejmenovala na Čapí hnízdo. Pomocí anonymních akcií jí poté odkoupili Babišovi blízcí. Na první pohled začínající společnost pak měla nárok na zisk eurodotace; po jejím získání přešla v roce 2013 zpět do vlastnictví Babišova Agrofertu.
Konkrétní důkazy vyšetřovatelé ve spisu neuvedli. Celkovou škodu vyčíslili na 49 997 443,36 korun. Poslanecká sněmovna bude o vydání Babiše a Faltýnka rozhodovat 5. září. Vše se však může protáhnout a není jisté, zda verdikt padne do říjnových voleb; po nich se bude v případě, že Babiš i Faltýnek obhájí poslanecký mandát, o vydání k trestnímu stíhání jednat nanovo.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.