Badatel: Babišovy svazky byly vedeny řádným způsobem

Domácí
15. 5. 2014 19:28
Jerguš Sivoš ze sekce dokumentace Ústavu paměti národa.
Jerguš Sivoš ze sekce dokumentace Ústavu paměti národa.

Archivní svazky, které se zmiňují o údajné spolupráci současného českého ministra financí Andreje Babiše s tajnou policií v komunistickém Československu, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy. Před bratislavským soudem to ve čtvrtek prohlásili badatel slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN) Jerguš Sivoš a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů. Babiš se u soudu snaží prokázat, že v dokumentech československé Státní bezpečnosti (StB) je neoprávněně veden jako její agent s krycím jménem Bureš a že svazky byly zfalšovány.

Soudkyně po výpovědích Sivoše a Schovánka jednání odročila na 26. června, kdy se očekává přednesení závěrečných řečí obou stran. Není vyloučeno, že zároveň bude vynesen verdikt. "Evidence (svazků Babiše) byla v souladu s interními normami ministerstva vnitra Československé socialistické republiky," prohlásil Sivoš. Zpochybnil rovněž argument žalující strany, že údajný příslib Babiše ke spolupráci s StB se nemohl uskutečnit na veřejném místě v jedné z bratislavských vináren, jak to vyplývá z archivních dokumentů.

Babišův advokát Vladimír Ruman ovšem upozornil, že při kontrole Babišova svazku byly v roce 1988 zjištěny nedostatky ve spisu. Podle Sivoše šlo ale pouze o administrativní pochybení. Sivoš před soudem také popisoval, jak StB získávala ke spolupráci tajné spolupracovníky. Mimo jiné řekl, že naverbování osoby coby agenta tajné policie nevyžadovalo její písemný souhlas.

ÚPN, který svazky po StB spravuje a který čelí Babišově žalobě, předložil soudu vícero svazků, podle nichž agent Bureš například donášel StB a navštěvoval konspirační byt. Celý obsah spisů se ale nezachoval, protože jejich části byly skartovány. Sivoš u soudu prohlásil, že konspirační byty komunistické tajné policie mohl navštívit jen prověřený agent.

Jerguš Sivoš ze sekce dokumentace Ústavu paměti národa.Sivoš byl prvním svědkem, kterého ve sporu s Babišem nechal předvolat ÚPN. Po něm vypovídal badatel Schovánek. "Vzhledem k mým dvacetiletým zkušenostem jsem shledal, že dokumenty (ohledně údajné spolupráce Babiše s StB) působí dojmem autentičnosti. Mají náležitosti, které mají mít," řekl Schovánek. Vypověděl také, že spolupráci Babiše s StB nejlépe dokládá záznam, podle kterého nynější český vicepremiér prý za komunismu podal tajné policii informace ohledně korupce v podniku Petrimex, ve kterém Babiš tehdy pracoval.

Během procesu, který odstartoval loni v červnu, jako svědci vypovídali mimo jiné bývalí pracovníci StB. Tvrzení těchto svědků vyzněla v Babišův prospěch. Za klíčové je v médiích označováno svědectví, v němž někdejší důstojník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních svazků, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s tajnou policií.

Výpovědi bývalých příslušníků StB, kteří se před soudem zastali Babiše, nejsou podle Sivoše překvapivé. "Neprozrazují (příslušníci StB) své zdroje a své tajné spolupracovníky," tvrdil.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Loni v červnu u soudu pouze připustil, že za komunismu jako pracovník zahraničního obchodu přišel do kontaktu s StB. Příslušníci tajné policie se podle něj zajímali o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Stolár Andrej, Krumphanzl Michal

Další čtení

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí, nejméně od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Černochová doufá, že se podaří schválit navýšení platů vojáků k začátku července

Domácí
27. 4. 2025
ilustrační foto

Ve sbírce potravin byli lidé štědřejší než loni. Darovali 500 tun jídla

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ