Ministr obrany Martin Barták odmítl svou účast na původním nákupu obrněných transportérů Pandur. Podle něj za jeho obviněním stojí snaha jej poškodit. Nebo si přivydělat.
Zakázku na dodání obrněných transportérů Pandur, která armádu vyšla na více než 14 miliard korun provází v posledních dnech podezření z korupce. Mladá fronta Dnes přinesla svědectví dvou bývalých manažerů firmy Steyr, kteří tvrdí, že při prodeji pandurů české armádě byly vyplaceny provize politikům.
Nikoho nezná
Současného ministra obrany Martina Bartáka zmínili manažeři jako jednoho z lidí, na které je potřeba se obracet. Spolu s Bartákem také padlo jméno expremiéra Stanislava Grosse, či tehdejšího ministra obrany Karla Kühnla. Barták to však odmítá. Podle něj se s manažery firmy Steyr nikdy nesetkal a za svým obviněním vidí pouze snahu jej poškodit, protože v tu dobu se prý o armádu nezajímal. "Považuji kauzu za ničím nepodloženou a lživou manipulaci, což dokazuje i vlastní chování dvou bývalých manažerů Steyr," hřímal Barták.
Byl to však právě on, kdo loni v březnu podepsal nyní platnou smlouvu na dodávku 107 obrněných transportérů. Obhajoval to tím, že ministerstvo nemělo na vybranou. V případě zrušení původního kontraktu na 199 vozidel by totiž Česku hrozila arbitráž. "Ušetřili jsme několik miliard korun," tvrdí Barták.
Divné přiznání: Popis nesedí, ale...
Ani další muž spojovaný s firmou Steyr nevidí na svém jednání nic divného. "Bylo to v rámci společného projektu vývoje a výroba kolových obrněných transportérů v České republice," uvedl někdejší předseda ČSSD na Praze 1 Miloslav Kožnar, jehož jméno do případu vnesl Lidový dům, když hájil svého předsedu Jiřího Paroubka. "Ten o výše uvedené presentaci firmy Steyr nebyl informován," dodal k tomu ještě Kožnar. Ke schůzce se zástupci Steyru došlo v roce 2003 a o korupci se prý nejednalo.
Exmanažeři firmy mluvili pro MF Dnes o schůzce, na níž se řešilo možné uplácení v případě nákupů obrněných trasportérů o "místostarostovi Prahy za ČSSD a vycházející politické hvězdě". Byl to Kožnar? Když na to došla řeč, začal být zmíněný hodně nervózní.
"Nejsem ani jedno z toho, místostarosta ani vycházející hvězda. Popis v médiích na mne absolutně nesedí," prohlásil. Proč se tedy přihlásil k tomu, že jednal se zástupci Steyr? "Mám to bříško a tak dále, to byl nějaký popis v tisku. Tak jsem se domníval, že to jsem já," vysvětlil. Ani po dnešku tak není na sto procent jasné, zda je Kožnar tím pravým sociálnědemokratickým účastníkem jednání. Hovořilo se o tom, že oním politikem byl předseda Paroubek.
O nákup nových obrněných transportérů pro Českou armádu se kromě protikorupční policie zajímá i premiér Jan Fischer. Ten si na dnešní den kromě zástupců ministerstva obrany pozval také policejního prezidenta Oldřicha Martinů a Nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou. Na oba dva apeloval, aby prověření informací z médií o možné korupci při koupi transportérů Pandur považovali za svou prioritu.
Ach, ty pandury
Původně měla česká armáda nakoupit 199 vozidel pandur za 23,6 miliardy korun. Rakouský výrobce se však s dodávkami opozdil a vláda premiéra Topolánka zrušila celý kontrakt. Avšak hrozba arbitráže, ve které by šlo o desítky miliard korun, a také skutečnost, že nový tendr potrvá několik let, vedla k rozhodnutí vyjednat smlouvu novou. Ta už počítala s nákupem pouze 107 vozidel za zhruba 14,4 miliardy korun.
ČTĚTE TAKÉ: Protikorupční policie opět šetří nákup pandurů
Dodavatel pandurů platil za schůzky s politiky
Nové pandury budou podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka poprvé nasazeny už ve druhé polovině roku 2010. Čtyři vozidla budou sloužit vojákům v Afghánistánu, další tři v Kosovu.
Foto: ČTK