Bělobrádek: Výroky o Havlovi kazí Sobotkovi plány v USA

Domácí
14. 11. 2014 08:30
Pavel Bělobrádek se obává pokažení diplomatických vztahů.
Pavel Bělobrádek se obává pokažení diplomatických vztahů.

Výroky některých českých politiků o lidských právech nebo Václavu Havlovi podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka znejišťují spojence a mohou komplikovat vztahy mezi Českem a USA, například při domlouvání schůzky premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. O tu česká diplomacie usiluje již několik měsíců, zatím ji ale nepotvrdila. Česko by podle Bělobrádka mělo dát najevo, že mu Havlovy hodnoty nejsou cizí.

"Po některých výrocích našich ústavních činitelů pochopitelně jsou znejištěni naši spojenci jak za mořem, tak v rámci evropského kontinentu. Není jim úplně jasné, proč některá prohlášení prošla. Ona se pak sice nějak upravovala, dovysvětlovala a dementovala, ale ono už to žije vlastním životem," řekl  Bělobrádek, který se příští týden zúčastní slavnostního odhalení busty Václava Havla v americkém Kongresu.

Premiér Bohuslav Sobotka.Debatu letos vzbudily například výroky prezidenta Miloše Zemana, který považuje ekonomickou diplomacii na rozdíl od prosazování lidských práv za jeden z pilířů české zahraniční politiky, nebo slova prvního náměstka ministra zahraničí Petra Druláka, který havlovské pojetí zahraniční politiky označil za chybné a škodlivé.

Podle Bělobrádka by čeští politici, kteří v příštím týdnu navštíví USA, měli naopak ukázat, že jsme na Havla "nezanevřeli, že jsme ho neodepsali a že jsme se úplně nezměnili". Měli by dát najevo, že hodnoty, o kterých Havel hovořil, nejsou Česku cizí a že se plně hlásí ke klubu svobody a demokracie.

Vyjádřil také domnění, že výroky z české strany mohou mít dopad i na složitější domlouvání schůzek s nejvyššími americkými představiteli. "Já se domnívám, že to může být jeden ze signálů, kterým zase druhá strana chce ukázat, že některé kroky a výroky je trochu překvapily," uvedl. "Diplomatická řeč je často řeč symbolů, takže je možné si to i takto vykládat".

Pokud se nakonec schůzka Sobotky s Bidenem neuskuteční, bude podle všeho nejvýznamnějším americkým představitelem, s nímž se český premiér setká, šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. Ten bude přítomen odhalení Havlovy busty v Kapitolu.
Sobotka by se měl sejít také s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou.

Uvažovalo se i o tom, že by se při příležitosti pondělního koncertu České filharmonie ve Washingtonu setkal s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Ten se však podle aktuálních informací koncertu pravděpodobně nezúčastní. Se schůzkou se současným prezidentem Barackem Obamou se podle Sobotkových spolupracovníků již prakticky nepočítá.

Cestu do Spojených států chce Bělobrádek, který má ve vládě na starosti vědu a výzkum, využít jak ke schůzkám s tamními politiky, tak odborníky. Sejde se například s bývalou ministryní zahraničí USA Albrightovou nebo zástupci amerických univerzit a dalších vědeckých institucí. Rád by odborná setkání využil k výměně zkušeností i propojení konkrétních vědeckých projektů v obou zemích.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Robert Sedmík, Dospiva Jakub

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ