Pražský primátor a kandidát na funkci předsedy ODS Pavel Bém je proti přijetí lisabonské smlouvy. "Není možné, abychom pro nic za nic předávali kompetence na bruselskou úroveň a vlastně ani pořádně nerozuměli tomu, proč to děláme," uvedl v debatě na Primě.
Podotkl, že je stejně jako každý jiný člen ODS včetně současného předsedy strany Mirka Topolánka zavázán dřívějším usnesením kongresu ODS, které zakazuje předávání kompetencí státu či národních kompetencí na "evropskou bruselokracii". Toto usnesení prý Bém ctí, a pokud by nyní kongres řekl něco jiného, byl by důrazně proti tomu.
Podle Béma to ale neznamená, že by měl protievropské postoje, a míní, že i ODS musí být proevropská. "Ale to ještě neznamená, že za každou cenu budu prosazovat smluvní dokument, který nikdo ani pořádně nečetl," namítl.
Bém se k tématu lisabonské smlouvy dostal v souvislosti s dotazem, jak by měla vypadat ODS pod jeho vedením. "Určitě méně státu, méně těch paternalistických, dirigistických zásahů shůry, méně ministerstev, méně státních orgánů, které rozhodují o něčem, co často lidé ani nepotřebují," shrnul svou představu. Zcela stoprocentně by podle něj do toho všeho mělo patřit i téma lisabonské smlouvy a obhajoby národních zájmů.
Lisabonská smlouva má reformovat instituce i řízení rozšířené EU. Irové ji v referendu odmítli. Česko, které bude unii v prvním pololetí příštího roku předsedat, by s nimi mělo o podpoře dokumentu jednat. Podle opozice bude ale Česká republika těžko Irsko přemlouvat, když sama smlouvu dosud neratifikovala. Ke smlouvě se odmítavě staví někteří zákonodárci ODS. Za mrtvý dokument ji považuje i prezident Václav Klaus. Bém bývá označován za Klausova stoupence.
ČTĚTE TAKÉ: Na funkci šéfa ODS je fronta. Přibyli Vojíř a Zahradil
Bém: Ministr vnitra Ivan Langer musí odejít z vlády
Já věřím v sílu Mirka, říká Ivan Langer
Foto: ČTK