Skupina poslanců ODS navrhla vrátit úpravu veřejné služby do stavu před sociální reformou, do níž zasáhl Ústavní soud. Veřejná služba by podle jejich novely měla být opět motivační a vést k zvýšení příjmů lidí v hmotné nouzi. Předlohu, za níž stojí Ivana Řápková, nejprve musí posoudit vláda. Rozhodne o ní parlament.
Lidé v hmotné nouzi by měli podle novely po šest měsíců nárok na životní minimum, které nyní pro jednotlivce činí 3410 korun měsíčně. V této lhůtě by se podle Řápkové měli pokusit najít si práci a úřady by po nich prakticky nic nevyžadovaly. Pokud by ale tito lidé zaměstnání nezískali, měli by nárok jen na existenční minimum 2200 korun za měsíc. Dávku by si ale mohli zvýšit znovu na životní minimum, a to veřejnou službou nebo dalšími motivačními prvky, řekla Řápková.
V současnosti je podle ní situace taková, že lidé v hmotné nouzi pobírají životní minimum a nemusejí dělat vůbec nic. "Ti, kteří jsou dlouhodobě na dávkách, se nemusejí vůbec snažit, nemusejí si hledat práci. Není žádná motivační složka, ztratí pracovní návyky," podotkla poslankyně.
Od loňského roku mohly nezaměstnané posílat na veřejnou službu úřady práce pod sankcí, že jinak tito lidé přijdou o podpory a budou si muset platit i pojištění. Ústavní soud tuto část reformy na podzim zrušil. Veřejná služba jako taková ale zrušena nebyla, úřady práce ji nabízejí jen jako dobrovolnou aktivitu.
Bič na flinky? Řápková z ODS chce předělat veřejnou službu
Domácí
25. 5. 2013 12:05
Poslankyně ODS Ivana Řápková dříve působila jako primátorka problematického Chomutova. Také se o ní hovořilo ve spojitosti s pochybným studiem práv v Plzni.
Autor: ČTK Foto: ČTK