Bič na výmluvy. Volební lístek (možná) pošlete poštou

Domácí
5. 1. 2016
Volební urna (Ilustrační foto).
Volební urna (Ilustrační foto).

Už při příštích volbách by mohli lidé namísto osobní účasti poslat svůj hlas poštou. Cesta do volebních okrsků je prý v mnoha případech zdlouhavá a finančně náročná. Lidi by tak mohli volit i korespondenčně. Předpokládá to poslanecká novela zákona o volbách do parlamentu.

Změna se týká především lidí, kteří chtějí volit v zahraničí. Musejí kvůli tomu totiž hned dvakrát na zastupitelský úřad, což je například ve Spojených státech docela daleko. "Při podání žádosti o zápis do zvláštního seznamu a při samotném hlasování," konstatuje v odůvodnění návrhu poslanec Marek Ženíšek (TOP 09).

Volit korespondenčně by ovšem podle něj mohli i lidé v Česku. "Hlavním cílem této novely je umožnit zjednodušení hlasování nejen pro ERASMUS studenty, ale i pro pracovníky evropských a jiných institucí, kteří tráví více času v zahraničí," stojí v návrhu. "Rovněž by prý tato změna měla umožnit jednodušší volbu v rámci České republiky, kdy voliči s trvalým bydlištěm jiným než místem současného pobytu by měli zjednodušenou volbu, protože by nemuseli jezdit odvolit do místa trvalého bydliště, či na voličský průkaz volit v jiném kraji" dodávají předkladatelé.

Lidé by podle návrhu ovšem museli napřed zaslat písemnou žádost obecnímu nebo zastupitelskému úřadu. Ten by jim následně poštou zaslal hlasovací lístky včetně identifikačního lístku. "Tajnost hlasování bude zaručena samostatnou obálkou, ve které bude zalepený hlasovací lístek," navrhují poslanci. Tato zalepená obálka se vloží do doručovací obálky spolu s identifikačním lístkem. Poté, co dopis dorazí na obecní či zastupitelský úřad, bude uschovaný na místě, které bude pro tomuto účel vyhrazeno. Při volbách se pak vhodí samostatná, neoznačená obálka do hlasovací urny. Návrh ovšem musí ještě schválit parlament.

Korespondenční volba je možná například ve Spojených státech, Kanadě nebo v Austrálii. V Evropské unii umožňuje svým občanům volit korespondenčně 24 zemí, jako například Spolková republika Německo, Velká Británie, Itálie, Španělsko nebo Rakousko. Stejnou možnost mají občané Estonska, Litvy nebo Slovinska, či Slovenska.

Před časem se ovšem v Česku zvažovaly i jiné možnosti než je dopis poslaný poštou. Například v roce 2012 ministerstvo vnitra připravovalo pilotní projekt elektronického hlasování. O volbě pomocí internetu, která v současnosti funguje například v Estonsku, se hodně mluvilo i v roce 2014, kdy k volbám do Evropského parlamentu přišlo málo lidí.

Autor: - pcl -

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné