Ve sněmovně začala ve dvě hodiny odpoledne schůze, na níž může zazvonit Topolánkově vládě hrana. Rebelové jsou na výsluní. Čekalo se i na gesto komunistů, kteří zvažovali vypárovat nemocného lidovce. To si však nakonec rozmysleli. Po poledni vládě svitla naděje: nezařazený poslanec Juraj Raninec řekl, že nebude hlasovat s opozicí proti vládě. A na začátku schůze se přidal i Jan Klas (ODS).
Vláda se zřejmě bude moci opřít o další hlas: Lidovci ústy poslance Pavla Severy uvedli, že jim kolega Ludvík Hovorka na klubu slíbil podporu vládě. Ten to však vzápětí zpochybnil. Ukázalo se, že ji neslíbil aktivně - pouze mlčel, když se předseda klubu zeptal, zda někdo z přítomných vládu potopí.
Opozice prosadila na odpoledne mimořádnou schůzi sněmovny, na níž vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Jednání s několika rebely pocházejícími z koaličních stran, kteří se do poslední chvíle tvářili jako nerozhodnutí, vedly obě strany už včera. Dnes se vyjednávalo dál.
Kolem jedenácté dopoledne skončila schůzka, na níž premiér Topolánek s šéfem poslaneckého klubu ODS Petrem Tluchořem přesvědčovali obě bývalé zelené poslankyně Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou. "Jednání budou pokračovat," řekly médiím poslankyně.
ČTĚTE TAKÉ: Padne vláda? Klíčoví hráči to do poslední chvíle tají
Tlustý přesvědčí rebely, aby hlasovali proti vládě
Pomoc Topolánkovu kabinetu mohla odpoledne přijít od komunistů. Ti při hlasováních dlouhodobě párují nemocného poslance Tomáše Kvapila (KDU-ČSL). Byl to hlavní bod, který dopoledne projednávali na svém poslaneckém klubu. Nakonec se však rozhodli, že kabinetu tentokrát nepomohou. On-line deníku TÝDEN.CZ to potvrdil místopředseda komunistů, poslanec Jiří Dolejš.
Pro vyjádření nedůvěry je potřeba 101 hlasů na straně opozice. Pokud by snad některý z opozičních a rebelujících poslanců do sálu nepřišel, pomohl by kabinetu.
Váhání do poslední chvíle
"Zatím nevím, jak se zachovám," říká k hlasování o nedůvěře poslanec Jan Schwippel, který odešel z klubu ODS. Jasno má občanský demokrat Vlastimil Tlustý, ten se připojí k ČSSD a vládu se pokusí shodit.
Podobně jako Schwippel zatím napínají koalici i opozici bývalý občanský demokrat Juraj Raninec i nevyzpytatelný poslanec za KDU-ČSL Ludvík Hovorka. Raninec po poledni České televizi řekl, že nebude hlasovat s opozicí proti vládě.
Podle informací z klubu KDU-ČSL podrží vládu i rebelující poslanec Ludvík Hovorka. Opozice tak bude shánět potřebných 101 hlasů pro vyslovení nedůvěry obtížně. Hovorka dlouhodobě kritizuje "poplatkovou reformu" ve zdravotnictví. "Jestli to takto prezentují kolegové, tak je to jejich přání. Já jsem nic takového neřekl," ohradil se Hovorka. Tvrdí, že se rozhodne až podle odpovědi premiéra Topolánka na svoje dotazy týkající se zdravotní reformy, které se chystá přednést dnes na plénu.
ČTĚTE TAKÉ: (Ne)důvěra vládě: ODS chce předčasné volby už v létěGrafika: Týden.cz, foto: Lucie Pařízková