Nařízení o osivech, které v pondělí přijala Evropská komise, mohlo značně zkomplikovat život většině zahrádkářů. Mimo jiné by museli mít zaregistrované každé semínko, které vsadí do země. Pokud by si pak vyměnili sazeničky třeba se sousedem, porušovali by zákon. Nakonec se tomu podařilo zabránit. Alespoň to tvrdí evropské neziskové organizace, které to přičítají svému mediálnímu a veřejnému nátlaku.
Proběhl i v České republice. "Velká administrativní zátěž - způsobená požadavkem registrace každého osiva - znemožní drobným zemědělcům pěstovat na svých polích zeleninu, obilí a další plodiny z osiva z předchozí sklizně nebo od sousedního zemědělce a postaví tuto činnost na hranici zákona," burcovala proti chystanému nařízení minulý týden například Hana Malíková z PRO-BIO RC Moravská brána. Totéž podle ní bude platit i pro zahrádkáře či nově oblíbené komunitní zahrady, pokud se nepodaří chystané nařízení zastavit.
Zahrádkáři a malí farmáři by pak mohli pěstovat pouze z registrovaných semen pocházejících od velkých osivářských firem. "V praxi by to například znamenalo, že by si sousedi nemohli vyměnit přebytky svých sazenic rajčat anebo nesměli použít na zahrádce jako sadbu své brambory z loňska," dodala Malíková.
Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení totiž musely všechny odrůdy zeleniny, obilnin a ovoce splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné, uniformní odrůdy, což podle Malíkové odporuje například požadavkům na odrůdy pro ekologické zemědělství. Odrůdy pro ekologické zemědělství musejí být plastické, šířeji založené a tím dobře přizpůsobivé pro nejrůznější polní podmínky, dodávala Malíková.
Proti chystanému nařízení přitom po Evropě kolovala řada petic. Nařízení podle nich soustředí část s osivy do rukou malého počtu osivářských korporací, což by vedlo k tomu, že " mnohé ze starých a vzácných odrůd ovoce, zeleniny a obilovin zmizí z trhu".
Nakonec se podle organizátorů protestů povedlo alespoň zčásti překazit původní plány komise, která v pondělí po projednání konstatovala, že návrh nařízení sice stanoví, že uživatel osiva získá nezbytné informace o původu osiva, jméno odrůdy a její vlastnosti, a že zdraví a kvalita osiva je zajištěna, ale zahrádkářů prý se to netýká. "V návrhu reformy je uvedeno, že drobní pěstitelé, například zahrádkáři, mohou mezi sebou osiva měnit, aniž se na ně vztahují ustanovení navrhovaného nařízení," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Martin Stašek.
Podle ředitele organizace Real Seed Catalogue Bena Gabela to ovšem bylo až na nátlak neziskovek. Tři dny předtím, než Evropská komise nařízení projednávala, tato úleva v materiálech nefigurovala. "Přesto to bude stále mít negativní důsledky," konstatoval Gabel, podle něhož to zastaví další rozvoj odrůd určených pro zahrádkáře, ale i pro velké profesionální pěstitele, kteří nevyhovují přísným kritériím. Navíc budou z obchodování vyloučeny organizace s více než deseti zaměstnanci, kteří se na tyto odrůdy specializují.