Armáda je v případě potřeby schopna do mise OSN ve Středoafrické republice vyslat až 250 vojáků, kteří byli připraveni do podobné mise v Mali. V úterý to řekl náčelník generálního štábu Petr Pavel. O vyslání českých vojáků do chystané operace OSN požádal minulý pátek v Praze premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) generální tajemník organizace Pan Ki-Mun.
V návrhu mandátu pro nasazení v zahraničních operacích počítal generální štáb s vysláním až 250 vojáků do mise MINUSMA na území afrického Mali. Operace OSN ale zatím byla naplněna vojenskými kapacitami jiných států. "Pro nás logicky by se dalo říct, že to, co jsme byli schopni nabídnout do mise MINUSMA, bychom měli být schopni nabídnout do mise ve Středoafrické republice," řekl Pavel.
Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) je žádost generálního tajemníka OSN nová a je nutné ji zvážit. "Je potřeba k tomu mít závazné stanovisko ministerstva zahraničních věcí, závazné stanovisko - a to se teď vypracovává - generálního štábu. A až tohle budu mít pohromadě, tak předložím nějaký návrh vládě," řekl na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně Stropnický.
V souvislosti se zvažovaným nasazením v misi OSN v Mali se hovořilo o možnosti vyslat do oblasti i české dopravní vrtulníky. Armáda je však nyní k jejich případnému poskytnutí pro účely chystané operace ve Středoafrické republice spíše zdrženlivá. "Technicky je to možné. Na druhou stranu máme zkušenost s nasazením vrtulníků v Afghánistánu. Víme, co nás to stálo úsilí a finančních prostředků. Takže nasazení vrtulníků bychom zvažovali skutečně velice opatrně a detailně," řekl Pavel.
Vyslání vojáků závisí na postoji české vlády. Až po jejím souhlasu může armáda začít detailně plánovat případnou účast. Pan Ki-mun jednal s premiérem Sobotkou v pátek. Ministerský předseda po rozhovoru s generálním tajemníkem OSN zadal ministerstvu obrany, aby věc posoudilo. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) podle svého resortu přislíbil, že možnost českého zapojení bez odkladu projedná s ministerstvem zahraničních věcí a generálním štábem armády.
Ve Středoafrické republice si dosud střety křesťanů a muslimů vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí vyhnaly z domovů. Mise v africké zemi by se podle šéfa OSN mohlo celkem účastnit až 12 tisíc vojáků a policistů. Světová organizace má pro mírovou operaci v současnosti 6000 afrických vojáků, 2000 francouzských a 1000 z EU, takže potřebuje zhruba další 3000. Pokud by Česko bylo součástí mírové mise OSN, hradily by mu Spojené národy veškeré náklady, uvedl Pan Ki-mun.