Cesta ministryně: čím dráž, tím líp. <span>A s kamarádkou</span>

Domácí
9. 10. 2009 09:00
Ministryně Kovářová šetří. Ale jen někde.
Ministryně Kovářová šetří. Ale jen někde.

Ministryně spravedlnosti Kovářová slibovala, že bude šetřit.Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová se zaklínala, jak bude v úřadě šetřit. Místo toho si v červnu vyrazila na jednání do Norska vládním speciálem, který odčerpal z rozpočtu ministerstva přibližně dvakrát tolik, než by stála cesta běžnou linkou. A ještě vzala s sebou kamarádku.

V polovině června líčila ministryně úřednické vlády Daniela Kovářová v rozhovoru pro Hospodářské noviny, jak začala na ministerstvu spravedlnosti tvrdě šetřit. Mimo jiné zatrhla úředníkům noviny, které dřív dostávali každé ráno do kanceláří, protože si je mohou koupit ze svého.

"Letím teď do Norska a zvažuji, že poletím normální turistickou třídou, a ne první," zmínila v rozhovoru i cestu na zasedání ministrů spravedlnosti Rady Evropy v Trömso. On-line deník TÝDEN.CZ zjistil, že místo do druhé třídy nasedla o dva dny později do vládního speciálu, který přišel rozpočet ministerstva na více než 260 tisíc korun.

ČTĚTE TAKÉ: Kovářová splnila slib. Podala stížnost v kauze Čunek
                       Kovářová je pod zvýšenou ochranou. Kvůli anonymům

"Bylo to určitě levnější než cesta běžnou linkou," hájí se ministryně. Při porovnání cen letenek do Trömso je výsledek jiný, než tvrdí Kovářová: pro čtyřčlennou delegaci ministerstva, která do Norska letěla, by stál zpáteční let linkou zhruba polovinu.

Na slovech ministryně trvá i tisková mluvčí Jitka Zinke, která redakci zaslala odpověď na otázku, proč ministerstvo zvolilo speciál: "Tato varianta byla o 35 tisíc korun levnější. Byla tedy zohledněna nižší předpokládaná pořizovací cena."

On-line deník TÝDEN.CZ však z důvěryhodných zdrojů zjistil, že ministryně byla před cestou do Norska o nevýhodnosti zvoleného letu úředníky informována.

Kamarádka z komory

I když ministerstvo zastupovali spolu s ministryní a tlumočnicí čtyři delegáti, do vládního speciálu nasedlo v červnu lidí pět. Kovářová s sebou vzala i svou dávnou známou, advokátku Janu Wurstovou. Tvrdí, že je její poradkyní. "Je to můj poradce. Jestli má s ministerstvem poradenskou smlouvu, na to vám teď nedokážu odpovědět, ale má určitě smlouvu s Justiční akademií," řekla v telefonním hovoru ministryně, bývalá ředitelka akademie.

Do Norska se letělo speciálem, do letadla ministryně posadila i kamarádku.A jakou roli měla Wurstová na setkání ministrů v Norsku? "To samozřejmě vím, proč tam jela, ale nezlobte se, teď nemám čas odpovídat," řekla ministryně před ukončením telefonátu.

Jana Wurstová má v Radě Evropy podle svých slov cenné kontakty. "Ale oni jsou na ministerstvu šikovní, na to mě nepotřebovali. Když jsem se dozvěděla, že tam letí, zeptala jsem se, jestli můžu letět taky," řekla.

Byla prý připravena si letenku uhradit: "Jsem advokátka, dala bych si to do nákladů. Ale když letěl speciál, tím líp, o jednoho víc nebo míň."

Na rozdíl od Kovářové se nemusela rozpomínat, zda má od ministryně podepsanou poradenskou smlouvu. "Nemám, jsem neoficiální člověk. Známe se s advokátní komory, když potřebuje, na něco se mě zeptá, ale jako poradce nepůsobím," řekla Wurstová. Na oficiálním seznamu 29. zasedání ministrů spravedlnosti Rady Evropy je zapsána jako poradkyně a překladatelka. Svou roli na norské cestě hodnotí především jako "přínos advokacii".

"Dr. Wurstová se dlouhodobě zabývá problematikou mezinárodního soukromého práva a poskytuje paní ministryni bezplatné poradenství v oblasti, která se tematicky vázala na konferenci," říká k tomu tisková mluvčí Zinke. Tématem ministerského setkání v Norsku bylo domácí násilí.

Foto: Tomáš Nosil, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ