Končící ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) své odvolání označil za bezprecedentní útok na svou osobu ze strany šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše. Ten Chládkovo tvrzení považuje za nesmysl, o ministrových problémech se podle něj vědělo už dříve. Na Hrad již od premiéra Bohuslava Sobotky dorazil návrh na Chládkovo odvolání.
V dopise Sobotka zároveň žádá, aby prezident Miloš Zeman do jmenování nového ministra pověřil řízením tohoto úřadu ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou (ČSSD). O novém ministrovi chce mít premiér jasno do konce příštího týdne.
Ministr na tiskové konferenci označil nařčení z šikany podřízených za zástupný důvod svého odvolání. Za vším prý stojí Babiš, s nímž se chtěl ministr sejít kvůli navýšení rozpočtu. K útoku podle Chládka využil také MF Dnes, kterou jeho Agrofert vlastní a která ve čtvrtek zveřejnila článek popisující ministrovo nevhodné chování k podřízeným. Tato nařčení dosluhující ministr znovu rázně odmítl, článek označil za lživý.
Babiš následně rovněž jednoznačně odmítl Chládkova obvinění. "Slyšíme to všichni od nástupu do funkce, že se chová podivně. Takže to, co on tvrdí, je nesmysl," řekl. "Pan premiér to dobře věděl a pan premiér asi problémy svých ministrů nechce řešit, tak to je jeho problém," doplnil.
Sobotka již zahájil výběr nového ministra. V příštích dnech chce mluvit s odborníky na problematiku školství i s jednotlivými kandidáty. "Já myslím, že to je několik kandidátů i kandidátek, kteří připadají v úvahu z pohledu politiky sociální demokracie," poznamenal. Do budoucna má podle něj resort vést vyzrálá osobnost, která zvládne vysoké tempo práce a potřebné reformy.
V ČSSD se jako o možných kandidátech mluví například o poslancích Vlastě Bohdalové a Jiřím Zemánkovi, náměstkovi na ministerstvu školství Petru Hulinském nebo senátorce Evě Sykové. Objevuje se také jméno bývalé místopředsedkyně Senátu i sociální demokracie Aleny Gajdůškové, která se ve své funkci věnovala otázkám vědy. Někteří uvažují o náměstkyni ministra zdravotnictví Lence Tesce Arnoštové, prorektorovi Univerzity Karlovy Stanislavu Štechovi i dalších kandidátech, včetně těch z regionů.
Po čtvrtečních spíše negativních ohlasech na Chládkovo působení ve funkci na ministrovu adresu zazněla i pozitivní vyjádření ze strany předsedy školských odborů Františka Dobšíka i představitelů akademické obce, předsedy České konference rektorů Tomáše Zimy a předsedy Rady vysokých škol Jakuba Fischera. Všichni ocenili ministrovu komunikativnost a ochotu naslouchat. S ministrem přišli během jeho více než ročního působení do častého kontaktu, když se jednalo o problémech učitelů nebo novele vysokoškolského zákona.
Členka sněmovního školského výboru Martina Berdychová (ANO) naopak uvedla, že ministrovi se nedařilo dobře komunikovat s odbornou veřejností ani s neziskovým sektorem. "Náhlé personální změny, obtížná komunikace a nepředvídatelná rozhodnutí pana ministra nepřinášela tolik potřebnou stabilitu a vážnost resortu školství," doplnila.