Policisté a další příslušníci bezpečnostních sborů by se mohli od poloviny příštího roku zbavit povinnosti sloužit ročně 150 hodin bez nároku na náhradní volno či odměnu, s výjimkou zákonem vyhlášených krizových stavů. Změnu přináší návrh novely zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, kterou poslalo do připomínkového řízení ministerstvo vnitra.
Novela by měla také umožnit vyplácení vyšších náborových příspěvků, 30 tisíc až 150 tisíc korun, a zjednodušit kariérní postup policistů, hasičů, celníků či členů vězeňské služby se středoškolským vzděláním.
Státní pokladnu vyjde podle ministerstva vnitra zrušení neproplácených přesčasů ročně zhruba na půl miliardy korun. Přínosem má být stejně jako u vyšších náborových příspěvků zatraktivnění služby v bezpečnostních sborech a nárůst počtu uchazečů o přijetí. Autoři návrhu argumentují tím, že "řádné a efektivní fungování bezpečnostních sborů je nejen za současné bezpečnostní situace prioritou".
Podle údajů bezpečnostních sborů bude na dosud neproplácené služby potřeba ze státního rozpočtu zhruba 550 milionů korun ročně. "Tato částka ovšem bude v konečném důsledku pravděpodobně nižší, neboť namísto proplácení přesčasů může dojít k nárůstu poskytování náhradního volna, popřípadě k omezení nařizování služby přesčas," uvádějí autoři návrhu. Náklady spojené s náborovými příspěvky plánují sbory hradit z vlastních rozpočtů.
Proplácení služebního volna
Vedle stěžejní části týkající se proplácení či služebního volna za přesčasy obsahuje novela další změny, které mají vyřešit problémy vyplývající z praxe po zavedení zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Jde třeba o možnost zrychleného služebního postupu pro středoškolsky vzdělané příslušníky, měli by dostat stejně jako jejich vysokoškolsky vzdělaní kolegové šanci přihlásit se do výběrového řízení na obsazení volného služebního místa, pro které je stanovena služební hodnost až o dva stupně vyšší.
Nováčci u bezpečnostních sborů by nově měli být přijímáni na zkušební dobu, v současnosti je totiž podle předkladatelů velmi obtížné propustit nově přijatého příslušníka, u kterého se během prvních měsíců služebního poměru ukáže, že nemá potřebné předpoklady.
Návrh novely zákona, který upravuje službu u policie, hasičů, celníků, vězeňské služby, u Generální inspekce bezpečnostních sborů a zpravodajských služeb, poslalo ministerstvo do připomínkového řízení, potom se k němu vyjádří vláda. Pokud pro novelu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) získá kolegy, začne se jí zabývat parlament. Vstoupit v platnost by novela podle ministerstva měla v červenci 2017.