Zcela jinou atmosféru než v minulosti mělo úterní setkání prezidenta Miloše Zemana se zastupiteli a starosty obcí Libereckého kraje. Zeman na setkání s nimi v budově krajského úřadu v Liberci čelil hlavně kritice. Některým regionálním politikům vadilo to, jak prezident postupuje v souvislosti s odvoláním ministra financí Andreje Babiše (ANO). Někteří se domnívají, že nerespektuje ústavu. Prezident v odpovědích svůj postup hájil a řekl, že ústavu respektuje.
Anketa:
Kdo je podle vás největším viníkem současné vládní krize?
Setkání se zastupiteli a dalšími politiky daného kraje je tradičně jedním z prvních bodů prezidentských cest po regionech, obvykle ale bývá věnováno hlavně krajským tématům. Setkání ale dominovala celostátní politika a současná vládní krize. Většina pozvaných krajských politiků, včetně primátora Liberce Tibora Batthyányho (býv. ANO), navíc na setkání s prezidentem nepřišla.
Poslanec a krajský zastupitel Jan Farský (Starostové pro Liberecký kraj) předal Zemanovi výtisk ústavy s červeně zatrženým článkem 74: "Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády." Zeman v Liberci prohlásil, že ústavu dobře zná a respektuje právo ministerského předsedy navrhnout odvolání jakéhokoliv člena vlády. Zdůraznil ale, že koaliční smlouva uvádí, že premiér to učiní pouze za předpokladu, že s odvoláním ministra souhlasí předseda dané koaliční strany, což je v tomto případě sám Babiš. Šéfa ANO tak prý odvolá až poté, co strany vypovědí koaliční smlouvu.
Zastupitel a náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna pro Liberec) zase vyzval Zemana, aby se zamyslel nad svým chováním při nedávném přijetí premiéra Sobotky na Hradě, při jehož sledování se prý styděl. "Vaším hlavním záměrem bylo pana premiéra ponížit. Myslím, že je to lidsky nedůstojné, zvláště, když se takovým způsobem chová prezident republiky," uvedl Korytář. Zeman řekl, že vzhledem k měnícím se úmyslům předsedy vlády ohledně demise se prý nemůže divit, že se rozčílil. "I méně klidného člověka, než jsem já, by tato řekněme nedůvěryhodná sekvence rozčílila," vysvětloval Zeman své chování.
S protesty se prezident setkal už při příjezdu ke krajskému úřadu Libereckého kraje. Čekalo tam na něj asi deset odpůrců, kteří na něj pískali. V ruce měli transparenty, mimo jiné s nápisem "Odvolejte Babiše". Prezidentovi kritici vyjadřovali svůj nesouhlas rovněž červenými kartami a tibetskou vlajkou. Zeman přijel na oficiální návštěvu Libereckého kraje počtvrté, s protesty se při zahájení dosud nesetkal. "Bylo to poprvé," potvrdila mluvčí kraje Markéta Dědková.
S odpůrci se prezident při svých cestách po republice občas setkává, většinou jde o menší skupiny nebo jednotlivce. Náměstí nebo sály, kde Zeman diskutuje s obyvateli kraje, zpravidla zaplňují jeho příznivci.
Prezident stráví v Libereckém kraji tři dny, naposledy zde byl na oficiální návštěvě loni v únoru. Z regionálních témat se dnes na krajském úřadě mluvilo o vytvoření plnohodnotného krajského soudu v Liberci. Zeman to považuje za svůj dluh vůči Libereckému kraji. Několikrát se za jeho vytvoření u ministra spravedlnosti přimlouval. "Došlo k jistému pohybu, typicky českým způsobem, a sice, že k návrhu zákona o vytvoření Krajského soudu v Liberci se přifařil návrh zákona o vytvoření Krajského soudu v Pardubicích," uvedl. Pravděpodobnost, že zákon bude přijat, tím podle něj stoupla.
Hejtman Martin Půta (STAN) pak ještě žádal, aby prezident při jednání s představiteli parlamentních stran podpořil přijetí zákona vzešlého z iniciativy Libereckého kraje. Obce by díky němu mohly dostávat víc peněz z DPH, zákon se dostal do druhého čtení.