Církevní restituce u Ústavního soudu obstály. Soudci vyškrtli ze zákona o majetkovém vyrovnání pouze jedno slovo. Církve získají majetek a náhrady v celkové výši 134 miliard korun. Odpůrci církevních restitucí neuspěli ani s poslední námitkou proti účasti soudce zpravodaje Miloslava Výborného, jehož mandát právě končí.
Jediné ustanovení zákona, do kterého soud zasáhl, vymezuje majetkové křivdy a řadí mezi ně také znárodnění nebo vyvlastnění vykonané v rozporu s dobovými předpisy nebo bez vyplacení spravedlivé náhrady. Soud škrtl slovo "spravedlivé". Církevní restituce se tak zřejmě nebudou vztahovat na znárodněný majetek, za který církve už nějakou náhradu získaly.
Premiér Petr Nečas považuje rozhodnutí Ústavního soudu za správné. Verdikt prý vhledem k předchozím krokům soudu očekával. "Rozhodnutí Ústavního soudu považuji za správné a předpokládal jsem ho. Samotný Ústavní soud totiž v uplynulých letech kritizoval Parlament ČR z nečinnosti spočívající v dlouhodobém nepřijetí zákona, který by narovnal vztahy státu a církví. Podařilo se to až po dvaceti letech diskusí a neustálých odkladů," uvedl premiér.
Na výrok soudu čekaly nejen církve, ale také stovky obcí, pro které jsou církevní restituce spojeny s odblokováním půdy a nemovitostí. Ústavní soud v minulosti opakovaně vybízel vládu k tomu, aby majetkové vztahy s církvemi nějakým způsobem vyřešila.
Bárta se zlobí
Prohra u soudu znepokojila šéfa Věcí veřejných, Víta Bártu. "Ústavní soud morálně církevní restituce odsoudil, ale krádež miliard potvrdil. Reálný apel národu Ústavního soudu je tak: krást se nemá, ale někteří mohou," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ.
Podobný postoj zaujal i šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. "Dnešní rozhodnutí Ústavního soudu nemůže nic změnit na tom, že církevní restituce jsou nespravedlivé, vysoce předražené a krajně sporné, neboť velkou část majetku měly církve v minulosti pouze ve správě," napsal on-line deníku TÝDEN.CZ. Připomněl, že proti schválení zákonu vládou opakovaně vystupovala opozice a Senát. "Je chyba, že Ústavní soud nevyužil možnosti tento pochybný stamiliardový převod státních peněz a státního majetku zastavit. Je rovněž chyba, že Ústavní soud odmítl provést důkazy navrhované opozicí a že se nezabýval rozsahem vydávaného majetku. Je totiž vydáván zcela netransparentně, bez potřebných průkazných dokladů," dodal Sobotka.
Verdikt soudu naopak nepřekvapil ústavního právníka Jana Kyselu. "Zdá se mi, že na to, aby mohl soud vytvořit konstrukci protiústavnosti, musel by se pohybovat ve velmi abstraktních úvahách o legislativní svévoli. Musel by říci, že stát nemá dostatečně spočítáno, komu má co vracet. Jinak se mi nezdá, že by se na zákoně dalo najít něco vadného," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Odpůrci církevních restitucí neuspěli ani s poslední námitkou proti účasti soudce Miloslava Výborného, jehož mandát dnes končí. Advokát Karol Hrádela tvrdil, že Výborný přestal být soudcem už v neděli. Soud po krátké poradě jeho výklad označil za nesprávný, Výborný v jednací síni zůstal.
"Tento nález může vyhlásit i předseda soudu samotný. Jsem rád, že mě soud doprovází," uvedl Rychetský. Hrádela, jenž zastupuje skupinu senátorů, chtěl uplatnit i další námitky, Rychetský mu to však nedovolil. Dokazování skončilo, zdůraznil.
Zákon otevírá církvím cestu k nemovitému majetku v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Jde hlavně o pole, lesy a rybníky, ale také nemovitosti včetně památek. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun jako náhradu za nevydaný majetek. Částka se navýší o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních. Na výrok soudu čekaly nejen církve, ale také stovky obcí, pro které jsou církevní restituce spojeny s odblokováním půdy a nemovitostí.
Podle vlády církevní restituce znamenají definitivní vypořádání s dědictvím komunismu. Opozice má k normě řadu výhrad. Její zrušení postupně navrhli senátoři z podnětu Věcí veřejných a po nich poslanci ČSSD a KSČM, kteří tak měli status vedlejších účastníků řízení. Před soudem v pondělí demonstrovalo asi 20 odpůrců restitucí.
ČSSD je rozhodnutím Ústavního soudu zklamána. Verdikt prý nepomůže spravedlnosti v zemi, strana jej však respektuje. Soudci dnes platnost restitucí potvrdili, když ze zákona o majetkovém vyrovnání vyškrtli pouze jedno slovo.
"Mě samozřejmě mrzí, když nyní znám výsledek, že Ústavní soud nepokládal za nutné si opatřit informace, jak se dospělo k tomu číslu 134 miliard a také nějakým způsobem prokázat a přesvědčit se o tom, že nepřekročí při restitucích hranice února 1948," řekl místopředseda sociální demokracie Lubomír Zaorálek. Narážel tak na svou žádost o předvolání několika svědků, kterou však soudci minulý týden při veřejném jednání zamítli.