Poslanci opozičního hnutí Úsvit budou žádat sněmovnu o pevné zařazení debaty o privatizaci těžební společnosti OKD na 15. březen. Pokud jim vedení dolní komory nevyhoví, požádají o svolání mimořádné schůze na 17. březen. Přejí si, aby jim premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) osvětlil svou roli v privatizaci společnosti. Sněmovna o OKD diskutovala už několikrát naposled 19. ledna, některé poslance tehdy rozladila nepřítomnost předsedy vlády.
"Poprvé neodpověděl na žádné dotazy, podruhé demonstrativně se smíchem odešel," uvedl dnes předseda klubu Úsvitu Marek Černoch.
Dostatek podpisů ke svolání mimořádné schůze Úsvit má, chce, aby okolnosti prodeje společnosti prověřila sněmovní vyšetřovací komise. Poslankyně Úsvitu Olga Havlová připomenula, že podíl premiéra na privatizaci OKD zmínil nedávno v dopise předsedovi vlády i vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Vyzvala proto zákonodárce ANO, aby se připojili k iniciativě Úsvitu.
Podle ČSSD Sobotka podal dostatek informací k OKD za vládu už na začátku projednávání tohoto bodu loni v červnu a přítomen byl i při dalším projednávání počátkem prosince.
Úsvit chce svoláním mimořádné schůze zajistit, že se podaří záležitost projednat a sněmovna k ní přijme konkrétní stanovisko. Sobotku kritizuje za to, že stát prodal v době, kdy byl ministrem financí, zbytkový podíl 46 procent v OKD za 4,1 miliardy korun.
Sobotka řekl loni v červnu, kdy se poslanci tímto bodem začali zabývat, že problém s těžební společností OKD nastal už v 90. letech. Stát tehdy ve firmě ztratil takzvanou divokou privatizací většinový podíl, aniž získal odpovídající protihodnotu, uvedl.
Firma OKD je od loňského května v úpadku. I s dodavatelskými společnostmi má asi 11 tisíc zaměstnanců. Do existenčních potíží se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé jí povolili reorganizaci, vedení OKD nyní hledá strategického partnera. Vláda minulý týden zamítla návrh končícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, aby OKD koupila za korunu státní společnost Diamo.