Středočeští sociální demokraté Miroslav Lepil a Johana Novotná by měli podle stranického šéfa Bohuslava Sobotky opustit řady ČSSD, protože strana nechce být jakkoli spojována s jejich činností při veřejných zakázkách. V pátek je v souvislosti s korupční kauzou kolem nyní již bývalého hejtmana Davida Ratha k složení stranických knížek vyzvalo předsednictvo strany. Po zasedání širšího vedení ČSSD na tiskové konferenci Sobotka upřesnil, že rozhodnutí nebylo přijato na základě jakéhokoli policejního spisu, ale informací z médií. Novotná výzvu nevyslyší.
"Já osobně pokládám za nepřípustné, aby spolumajitel firmy, která organizuje veřejné zakázky, byl současně vysokým funkcionářem krajské ČSSD. Stejně tak pokládám za střet zájmů, aby paní Novotná, která dříve pracovala pro takového organizátora veřejných zakázek, nyní působila ve struktuře krajského úřadu," řekl Sobotka novinářům.
Novotná v prohlášení uvedla, že své členství v ČSSD pozastavovat nehodlá, protože má čisté svědomí. Napsala, že jí pracovní zařazení "neumožňovalo veřejné zakázky jakkoliv ovlivňovat, neboť v souladu se směrnicemi krajského úřadu byly zadávané zakázky schvalovány radou kraje". Upozornila, že v souvislosti s kauzou není trestně stíhána a ani ji policie v této záležitosti nekontaktovala.
Ve společnosti ML Compet působila od února do listopadu 2008 jako členka představenstva. Uvedla, že "nevykonávala žádnou činnost... nebyla jsem v pracovním poměru k této společnosti a ani jsem nepodepisovala jménem společnosti žádné dokumenty". Firma podle ní ani nikdy pro krajský úřad nezpracovávala žádnou veřejnou zakázku.
Rath, kterého zatkla policie v pondělí se sedmimilionovým úplatkem, je od středy ve vazbě, ve čtvrtek do ní soud poslal i zbylých sedm obviněných. Rath se už vzdal členství ve straně a funkce v čele kraje, ale nechává si zatím poslanecký mandát. Dnes ho však vedení ČSSD vyzvalo k opuštění sněmovny. Dalším dvěma obviněným - Kateřině Pancové a Petru Kottovi - v pátek ČSSD pozastavila členství.
Pancová s Kottem podle médií nechali upravit projekt na rekonstrukci buštěhradského zámku tak, aby se cena za opravy zvýšila o 46 milionů korun. Rath s tím prý souhlasil.
Případ vede ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Všech osm lidí podezřelých z machinací se zakázkami ve Středočeském kraji proti vazbě podalo stížnost. Někteří obhájci přitom podle serveru Týden podali námitky týkající se věcné příslušnosti případu, tedy námitku proti tomu, aby dozor nad případem vykonávala severočeská žalobkyně. Rathův advokát Adam Černý také podal stížnost proti zahájení Rathova stíhání. Případem se tak bude zabývat ještě odvolací krajský soud.
Možností odebrání případu ústecké státní zástupkyni se bude podle dnešního Práva zřejmě už příští týden věnovat vrchní státní zástupce v Praze Vlastimil Rampula. Kauza podle něj může být odebrána Bradáčové v případě, že výše škody přesáhne 150 milionů korun. Pak totiž dozor musejí vykonávat vrchní státní zástupci.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman Právu řekl, že Rathovo jméno se objevilo v trestním oznámení, na jehož základě se před měsíci vyšetřování rozjelo, ale ne jako jméno pachatele.
Podle týdeníku Respekt případ zpočátku vůbec neměl "politický" rozměr. Policisté a státní zástupkyně původně řešili jen kauzu Buštěhrad a do ní zapleteného Kotta s Pancovou. Až z odposlechů vyplynulo, že jde o nejméně pět zakázek, u nichž se plánovala nebo už měla být provedena krádež veřejných peněz - například při dotacích pro kladenskou nemocnici nebo na stavbu domova důchodců. A teprve po několika týdnech v jednom z odposlechů poprvé padlo jméno poslance a hejtmana Davida Ratha.
ČSSD nechce mít v řadách lidi spojené s přidělováním zakázek
Domácí
19. 5. 2012 17:50Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a místopředseda Michal Hašek (vpravo) vystoupili 18. května v Praze na tiskové konferenci po jednání politického grémia strany.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Stanislav Peška