Tak už to asi nevyhrajeme, říká s širokým úsměvem Jiří Paroubek svému poslaneckému souputníkovi Vítězslavu Jandákovi, který se gurmánsky sklání nad libovou šunkou v Lidovém domě. Výsledky jsou téměř sečteny a socialisté nepijí ani na oslavu, ani na žal.
ČSSD prohrála volby, ale je spokojená. Má třikrát víc eurozástupců než doposud. A i při velmi nízké účasti voličů zabodovala. Co by se teprve stalo, kdyby voliči přišli?
„Naši američtí přátelé říkali, že nejlepší by bylo, kdybychom trochu prohráli. A nám se to splnilo," prozrazuje jeden ze sociálních demokratů střípek z předvolební diskuse s experty na volební kampaně.
ČTĚTE TAKÉ: Eurovolby: ODS vítězí výrazně, pidistrany propadly
Ono je to nebaví
Volby ale ČSSD ukázaly jasně jednu věc. Zatímco sociální demokracie se prezentuje jako proevropská strana a bojuje jako lev za schválení lisabonské smlouvy, její voliče to vůbec nezajímá.
Prostě voliče ČSSD sjednocená Evropa nebaví. „Fandíme vám," ujišťovali socialisty lidé na mítincích. „Ale přijdeme volit někdy jindy," dodávali ovšem natolik potichu, že s tím ČSSD vůbec nepočítala.
„Je to v podstatě kuriózní. My jsme proevropská strana a naši voliči k volbám nepřijdou. A ODS je proti EU a jejich voliči je tam přijdou zvolit. Všechno je naopak a nás ostatní v EU považují tak trochu za Kongo," říká v žertu exministr Jandák. A s upřímností sobě vlastní dodává: „Ani ve straně nebyla kdovíjaká rvačka o to, být na evropské kandidátce."
ČTĚTE TAKÉ: Škromach o prohře: ODS víc strašila
Je to evropský trend
Předseda Jiří Paroubek má lehce odlišný názor. Podle něj Evropa nebaví nejen voliče ČSSD, ale vůbec evropské voliče. „Ano, naši voliči jen stěží nacházejí motivaci, proč jít k těmto volbám. Ale sledujete to, je to špatné po celé Evropě," míní.
Podle něj zájem o bruselsko-štrasburský parlament klesá a bude hůř. „A je to zajímavé s ohledem na to, jak se zvyšují pravomoci Evropského parlamentu. Je to tak a možná se tento trend ještě zesílí v budoucnu," řekl pro TÝDEN.CZ Paroubek, který si příliš nepřipouští, že by právě proevropští socialisté mohli více motivovat vlastní voliče.
„My jsme se to snažili vysvětlit. Ovšem vést osvětu není věcí politických stran a není to ani věcí volební kampaně jednotlivých stran. Dalo se něco udělat, ale na úrovni vlády nebo všech vlád, které tady byly. Mělo se vysvětlit, proč tady je Evropský parlament a jaké má funkce. Ale tady osvěta neprobíhala," hájí zároveň vlastní kampaň, ve které se ČSSD evropským tématům vyhnula velkým obloukem.
ČTĚTE TAKÉ: Vydělají jen lidovci. Nejvíce prodělá ČSSD
Víc nepřátel nemáme
Ať je to jakkoliv, socialisté jsou dnes už myšlenkami u předčasných podzimních voleb. O výhře v nich nepochybují. I když vymyslet ten správný volební tahák už nebude vůbec jednoduché. Něco podobného jako poplatky, kterými rozčílila část voličů vláda ODS, na stole není. „Budeme muset slibovat," šušká se v Lidovém domě.
Sliby by měly být střídmější. Je totiž pravděpodobné, že i přes volební vítězství mohou skončit v náručí velké koalice nebo se ztratí v palbě na tolik kritizovanou, ale v krajích už vyzkoušenou, menšinovou vládu s podporou KSČM.
Teď jen zařídit, aby oranžoví voliči v říjnu opravdu přišli. Nebo bude stačit, když nepřijde víc voličů ODS, míní někteří. „Teď přišli volit ODS natruc všichni ti nepřátelé z Facebooku. Dobrá zpráva je, že víc jich už není," slibují si straníci ČSSD.
ČTĚTE TAKÉ: Vše o eurovolbách 2009: čísla, rozhovory, analýzy
Foto: Lucie Pařízková