Exšéf Strany zelených Martin Bursík tvrdí, že proti němu uhelná společnost Czech Coal vede diskreditační kampaň. Její vedení prý má vazby na poradce premiéra Jana Fischera Vladimíra Mlynáře, řekl.
Diskreditační kampaň je podle Bursíka reakcí na jeho otázky, proč vláda stáhla ze sněmovny novelu horního zákona, která měla umožnit odpis zásob hnědého uhlí pod severočeskými obcemi. Mlynářův odchod ale Bursík nežádá, pořádek ve svém okolí si prý musí premiér udělat sám. SZ podle svého předsedy Ondřeje Lišky stojí za svým poslancem, své ministry z vlády ale neodvolá.
K TÉMATU: Odbyt Tykačova uhlí klesl, Czech Coal vytěžila loni méně
"To není aktuální otázka. My jsme tři měsíce před volbami, je to úřednická vláda, kterou jsme podpořili jako překlenovací řešení," poznamenal Liška. Důležité podle něj není, zda SZ nominovaní ministři jsou ve vládě či ne, ale principiální způsob, jak vláda pracuje. "Kolem této kauzy je příliš mnoho podivných nestandardních postupů a procesů, a to je to, na co se ptáme," doplnil.
Bursík si myslí, že kauzu ještě čeká další vývoj. "Je jen otázkou času, kdy premiér uzná neúnosnost situace, kdy vlastně je on vystavován kritice a tlaku v důsledku existence lobbistických tlaků v jeho okolí a za jeho zády. A možná, že se okolo toho dozvíme ještě nějaké další informace," poznamenal Bursík. "On si musí udělat pořádek ve svém okolí," dodal s tím, že sám odchod šéfa poradců Mlynáře žádat nehodlá.
Na tiskovou konferenci dnes Bursík přivedl svého bývalého poradce Daniela Vondrouše a Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha. Oba tvrdili, že Bursík nepracoval jako poradce současně pro ministerstvo životního prostředí a pro Mosteckou uhelnou společnost (MUS), jejímž majitelem je Czech Coal.
Společnost Czech Coal v tiskovém prohlášení oznámila, že Bursík poskytoval Mostecké uhelné společnosti poradenství v letech 2000 až 2003. "Předmětem těchto konzultací byly mimo jiné otázky spojené se strategickým záměrem Mostecké uhelné zpřístupnit zásoby hnědého uhlí za územními limity k budoucímu využití," uvedla Czech Coal. Bursík již dříve uvedl, že pro MUS řešil možnosti spoluspalování biomasy v kotlích s uhelnými granulemi a také otázky liberalizace elektroenergetického trhu.
"Tvrzení, že jsem byl dvojitým agentem, mě poškozuje," prohlásil Bursík, který uvažuje o kandidatuře do sněmovny za Stranu zelených v Praze. Už dříve obvinil premiéra Fischera, že je pod vlivem uhelných lobbistů, naznačil i možnost korupce.
Premiér v pondělí prohlásil, že není pod vlivem lobbistů spojených se severočeskými těžebními firmami. Proti podobným nařčením se prý hodlá bránit všemi prostředky včetně právních. Bursík dnes řekl, že se na jeho výroky vztahuje poslanecká imunita, protože je přednesl na plénu sněmovny.
Minulý týden Fischer vyzval Bursíka v otevřeném dopise k omluvě. Poslanec reagoval tiskovou konferencí, na níž omluvu podmínil uspokojivými odpověďmi na pět otázek týkajících se horního zákona a postupu vlády v této oblasti. Dnes znovu omluvu odmítl a přidal šestou otázku, týkající se premiérova několik dní starého dopisu starostovi Litvínova Danielu Volákovi. Fischer v něm podle Bursíka v rozporu se svými prohlášeními prolomení limitů těžby hájí jako "odstranění administrativních překážek", které prý ale neznamená přímou možnost těžby.
V sobotu Lidové noviny zveřejnily vyjádření Czech Coal, že jí Bursík pomáhal s poradenstvím v otázce vystěhování Horního Jiřetína a Černic, pod nimiž leží sporné zásoby uhlí. Šéf dozorčí rady Mostecké uhelné společnosti Jan Dobrovský si v rozhovoru pro deník spolupráci s Bursíkem pochvaloval. Právě Dobrovský má přátelské vztahy s Mlynářem, konstatoval dnes poslanec. Bursík dnes Lidové noviny za jejich texty ostře kritizoval.
Po loňském odsunutí předčasných voleb požádal premiér Fischer strany o schůzku na téma, které zákony stáhnout, neboť nemají šanci projít, připomněl Liška. "Na tuto schůzku, kam byli vysláni předsedové nebo místopředsedové stran, vyslal svého šéfa poradců Vladimíra Mlynáře. My jsme odmítli v takovémto formátu jednat," podotkl předseda SZ.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková