Ďábelské spolčování ANO s KSČM bují od Chebu po Hodonín

Domácí
22. 2. 2015 18:00
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.

Hnutí velkokapitalisty Andreje Babiše má slabost pro ctitele Marxe a Engelse. Společně totiž vládnou řadě měst od západočeského Chebu až po Hodonín na slovenské hranici. V předvečer výročí "Vítězného února" (25. 2. 1948) jsme rekapitulovali, kde všude si ANO podává ruce s ďáblem.

Fasádu kladenské radnice zdobí nápis, jenž hlásá, že tahle stavba povstala ze základů "s pomocí boží". Aktuálně ale bůh nemá na Kladně místo. Poprvé po sametové revoluci totiž městu znova vládnou komunisti. A děkují za to hnutí ANO, které bolševiky přibralo do rady. Takzvaný "Vítězný únor", kdy diktátor Klement Gottwald převzal v Československu moc, se vlastně pořád opakuje. A nejen v Kladně, po loňských komunálních volbách třeba i v Litvínově, Tachově, Hodoníně, Chebu, Mostu, Havířově, Chomutově, Lovosicích a dalších městech.

"Pokud vím, předseda Babiš se proti koalicím s KSČM nikdy nevyhranil," pochvaluje si ve své kanceláři Vladimír Moucha, nyní komunistický náměstek kladenského primátora. Má pravdu. Miliardář Babiš těmto ďábelským spojením požehnal již krátce po volbách. A zřejmě také proto, že sám byl členem komunistické strany celých devět let. Andrej Babiš přitom Mouchovi rozhodně nevadí, socialismus 21. století se prý neobejde bez tržní ekonomiky. "Znárodňovat už nebudeme, dvakrát nevstoupíš do stejné řeky," slibuje už předlistopadový komunista, načež se řeč stočí k politickým systémům v Číně nebo Vietnamu. Vítězný únor v roce 1948 se podle Mouchy "prostě musel stát", aby bylo možno začít budovat lepší zítřky. Svět se jich ale nedočkal a stále je politicky rozdělen. "Doma se dívám na ruskou televizi, takže nejsem odkázán na to, co nám o krizi na Ukrajině naservírujete vy, čeští novináři," podívá se náměstek vyčítavě na reportéry časopisu TÝDEN.

V někdejším komunistickém hotelu Kladnu nás čeká inženýr Jiří Bureš, kladenský zastupitel za ANO a šéf finančního výboru. Jediný z poslanců kladenské buňky Babišovy partaje, který se nebojí rozhovoru navzdory embargu, jež vydala náměstkyně primátora Libuše Švábová, okresní lídryně ANO. "S nikým jiným než se mnou novináři mluvit nesmějí," přikazuje nám Švábová po telefonu, čímž se stává nedůvěryhodnou a arogantní osobou, s níž se už potkat nechceme.

Bureš je zato milý devětašedesátník, vizionář, který chce industriální Kladno měnit podobným způsobem, jakým se uzdravuje Ostrava, kde v areálu vysokých pecí vzniklo druhé centrum města s galeriemi a muzei. "Netvrdím, že koalice s KSČM bude nutně držet jako železobeton, ale byla to nejpřijatelnější varianta," alibisticky přemítá Bureš nad netradičním politickým spojením.

TÝDEN 09/2015.* Proč se v hnutí ANO zapomíná, jaká je pravá a historická tvář komunistické strany?

* Kde všude se ANO spojila s komunisty?

* Předseda KSČM Vojtěch Filip označuje Babiše za nebezpečného oligarchu, proč tedy požehnal koalicím s ANO?

* Proč demokratické strany rezignovaly na dříve dodržované pravidlo "s komunisty se nebavíme"?

Odpovědi na tyto a další otázky najdete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 23. února 2015.

Autor: Ivan MotýlFoto: Jakub Stadler, Doležal Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ