Dálnice dostavíme, shoduje se trojkoalice. Ale za co?
02.06.2010 08:30 Původní zpráva
Dostavět páteřní dálniční a železniční síť je nezbytné. V tom se shodují programy ODS, TOP 09 i Věcí veřejných. Stran, jež jsou na dobré cestě k sestavení nové vlády. Kde ale vzít stovky miliard korun, které budou na dokončení plánovaných dálnic a železničních tratí potřeba? Na to už mají dopravní experti každé ze stran odlišný pohled.
Občanští demokraté ve volební kampani zdůrazňovali, že nedokončení páteřních dopravních tepen by Českou republiku ekonomicky oslabilo. Nemohla by firmám nabídnout hustou síť cest, jakou se mohou pochlubit sousední země. Podobně se vyjadřovaly i TOP 09 a Věci veřejné. "Hodláme investovat do urychleného dobudování chybějících úseků dálnic, rychlostních silnic a úprav silnic první třídy včetně jejich napojení na evropskou síť," píše se v programu TOP 09. "Zasadíme se o dostavbu prioritních dálničních úseků a rychlostních silnic," stojí pro změnu v programu Věcí veřejných.
Jak ale má budoucí vláda dostavění dálnic a železnic zaplatit, v tom už podobná shoda nepanuje. "Podpoříme soukromé investice do dopravní infrastruktury, projekty založené na partnerství veřejného a soukromého sektoru," navrhuje ODS.
ČTĚTE TAKÉ: Dálnice budou bez finanční injekce hotové až za 200 let
Co čeká Česko? Školné, úspory a kníže na Hradě...
S tím souhlasí dopravní expert a poslanec z řad Věcí veřejných Stanislav Huml. "Připomněl bych třeba maďarský model, kde postavil soukromý investor dálnici od Budapešti na jih. Pak byla dálnice vyjmuta ze systému dálničních známek a platilo se tam mýtné, které mohl po jistou dobu investor vybírat. Takhle si to umíme představit i u nás," naznačil.
"Otázka ale je, jestli někdo konečně zmanažeruje zapojení soukromého sektoru do investic na silnicích a železnicích. Zatím to nikdo neudělal," poznamenal garant dopravní problematiky u TOP 09 František Laudát. "Podpora projektů partnerství veřejného a soukromého sektoru se v programech politických stran objevuje již několik období, ale zatím nebyla politická vůle k jejich uskutečnění. Protože pak by se mohlo ukázat, že se dálnice opravdu dají stavět za polovic," míní. Huml zase připomíná, že české firmy jsou skutečně dvakrát dražší ve srovnání s běžnými cenami na západ od našich hranic.
Laudátovi se naopak nepozdává návrh ODS na financování stavby dálnic a železnic například prostřednictvím dluhopisů, které by vydával Státní fond dopravní infrastruktury. "Spíše než na další zadlužování státu bychom se měli zaměřit na vytvoření protikorupčních opatření, sáhnout do těch tendrů a třeba motivovat projektanty, aby vymýšleli za daných technických, kapacitních a bezpečnostních parametrů co nejlevnější řešení," zdůraznil.
Snižování nákladů na dopravní stavby a zprůhlednění výběrových řízení ovšem měli ve svém volebním programu i občanští demokraté. "V oblasti dopravy je těch programových průniků hodně, není tam žádný zásadní problém. Ale netvrdím, že takový problém nemůže vzniknout," naznačil Petr Bendl, který v předvolebním týmu lídra ODS Petra Nečase zodpovídá za dopravu.
"To je ale tak všechno, co vám nyní mohu říci. Nechci předem odkrývat karty ODS, protože bych tím oslabil naši pozici při vyjednávání," dodal. Dopravní problematika se podle Bendla, Laudáta i Humla zatím na pořad povolebních vyjednávání mezi jejich stranami nedostala.
Ilustrační foto: Lucie Pařízková, Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.