Branný výbor sněmovny podpořil vyslání českého zdravotnického týmu a výcvikových instruktorů do Iráku. Lékaři by měli do Iráku odletět už v prosinci. Celá mise, do které se v jednom okamžiku zapojí maximálně 30 vojáků, by měla trvat do konce roku 2018. Vyslání vojáků už schválila vláda, nyní ho musí odsouhlasit i Poslanecká sněmovna a Senát. Zabývat se jím budou již tento týden.
Iráckou misi výbor projednával na mimořádném zasedání. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) za tím stojí "jistá urgence". Vedení ministerstva a armády by totiž chtělo zdravotnickou jednotku do země vyslat už do dvou měsíců. V Iráku budou působit v rámci americké polní nemocnice asi 70 kilometrů jižně od Mosulu, který irácká armáda se svými spojenci začala v těchto dnech osvobozovat od islámských extremistů. Léčit by měla zraněné koaliční i irácké vojáky. Podle Stropnického je vyslání zdravotníků důležité vojensky i politicky, posílí roli Česka v boji proti takzvanému Islámskému státu.
Zdravotnickou jednotku bude tvořit 17 vojáků, na místě budou šest měsíců bez rotace. Poté by je mohli vystřídat další kolegové. Armáda počítá s vysláním týmu, ve kterém by byli zastoupeni chirurgové, anesteziolog i zdravotní sestry. Zdravotnický materiál zabezpečí americká nemocnice.
O vyslání chirurgického týmu podle Stropnického bylo Česko požádáno v srpnu. "Začali jsme na tom hned pracovat a připravovat tým. Je reálná šance, že by tam mohl působit již v polovině prosince," řekl Stropnický novinářům. Přesné místo působení bude podle něj záviset i na postupu operace na osvobození Mosulu. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář poznamenal, že ve hře jsou tři možná místa umístění nemocnice.
Zároveň čeští zástupci s Irákem jednají o vyslání instruktorů z řad ženijního vojska. "Jednáme o možnosti, že by v druhé polovině příštího roku vyjela skupina o deseti vojácích. Především by to byli ženisté," řekl Bečvář. Irácké kolegy by učili, jak se vypořádat s improvizovanými nástražnými systémy. Podobně nyní v Bechyni školí kurdské bojovníky.
Vyslání 30 vojáků by mělo stát maximálně 167 milionů korun. Podle Stropnického to je maximalistická varianta. Do země by totiž mělo nakonec jet vojáků o něco méně, navrhovaným rámcem 30 vojáků si armáda vytváří rezervu pro případ nutnosti. Ministr obrany předpokládá, že Česko za misi zaplatí 62 milionů korun.
Při schvalování mise na výboru se zdrželi hlasování poslankyně Jana Černochová (ODS) a poslanec Alexander Černý (KSČM). Černý svůj postoj zdůvodnil tím, že se mu nelíbí vydat ministru obrany "bianco šek" do konce roku 2018, když v současné době nejsou známé podrobnosti o vyslání instruktorů. S misí zdravotníků ale nemá podle svých slov problém. Stropnický ještě dnes půjde návrh obhajovat do Senátu, ve čtvrtek se jím bude zabývat Poslanecká sněmovna. Současné schvalování mise zdravotníků i instruktorů zdůvodnil tím, že nechtěli materiál z časových důvodů dělit a znovu jen posílat ke schvalování.
Česká armáda už do země v létě poslala letecké instruktory, kteří školí piloty bitevníků L-159. Irák je koupil právě z Česka. Irácké a kurdské ozbrojené síly také ČR podpořila zbraněmi a municí.