Dienstbier: Hašek nemá sebereflexi. Rusnokova vláda není levicová

Domácí
23. 7. 2013 13:11
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD je názorově rozdělená. Jedna část úřednickou vládu Jiřího Rusnoka odmítá, druhá pro ni chce hlasovat. Definitivně strana svůj postoj oznámí až po společném jednání předsednictva a poslanců 6. srpna. Senátor Jiří Dienstbier v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ před podporou vlády jmenované prezidentem varuje. Není prý levicová a nebude hájit hodnoty ČSSD. První místopředseda Michal Hašek, který se řadí k Zemanovým stoupencům a vládu Rusnoka spíš podporuje, prý nemá sebereflexi a nepochopil, že není šéfem strany.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc novinářům řekl, že strana je rozdělená na dvě skupiny. Jedna úřednickou vládu Jiřího Rusnoka chce, druhá ne. Jak to vidíte vy?

Já bych nehovořil o skupinách, ale o názorovém vějíři. V diskuzi každý říká své názory a uvidíme, jak to dopadne.

Jiří Rusnok.Jaký názor v sociální demokracii převažuje?

Já si myslím, že to není možné říci. V některých situacích jsem slyšel spíše argumenty proti, jindy spíše pro. Doopravdy je to až otázka společného jednání předsednictva a klubu, které se bude konat 6. srpna. Tam se to definitivně rozhodne. Do té doby nebude žádné jednání, takže ani nebude možné zjistit, kam se argumentace nachyluje.

Vy jste Rusnokovu vládu i prezidenta Miloše Zemana opakovaně kritizoval. Jaký postoj zaujmete?

Jako člen stínové vlády mám poradní hlas na předsednictvu. Můj postoj je poměrně jasný. Já tu vládu nepovažuji za dobrou, třeba i z personálního hlediska. Nejkřiklavější je případ pana Jana Fischera. Některé úhrady dluhů z jeho kampaně připomínají praní špinavých peněz, alespoň co se týče třeba toho nošení milionů korun v igelitkách. Ale i další ministři mají problémy. Například napojení pana Balvína (ministr kultury - pozn. red.) na jednoho z pražských kmotrů, pana Janouška. Pak mi vadí celá řada programových věcí. Ta vláda vůbec neztělesňuje programové hodnoty sociální demokracie. My jsme sváděli ostrý boj o to, aby v Česku nebyl zaveden druhý důchodový pilíř. Ale pan Rusnok jako člen Národní ekonomické rady vlády měl naopak ještě radikálnější postoj k druhému důchodovému pilíři než pravicová koalice. Pan Balvín zase chce financovat ze sociálních transferů, zřejmě z důchodů, kulturu. A pan Holcát (ministr zdravotnictví - pozn. red.) v den, kdy Ústavní soud zrušil nadstandardy, hned hovořil o tom, že je potřeba je zavést.

Je ta vláda podle vás levicová?

Z toho, co říkám, je zřejmé, že ji za takovou nepovažuji, právě na základě toho programového srovnání. Nesedí mi ani argument, že je potřeba čekat na programové prohlášení. Bude totiž, předpokládám, takové, aby nikoho neurazilo. Aby si v něm každý našel to "svoje".

Co budete dělat, pokud sociální demokraté nakonec Rusnokovu vládu podpoří?

Co bych mohl dělat? Já těžko mohu něco dělat. Jako senátor o ní nebudu ani hlasovat.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.Nebude to důvod odejít z ČSSD?

Ne, to rozhodně ne. Ale budu to považovat za chybu - jak z věcného hlediska, tak z hlediska strategického. Protože já tvrdím, že smyslem Rusnokovy vlády je oslabit sociální demokracii. Tak to Miloš Zeman udělal už v minulosti, když pomohl ke vzniku Topolánkovy vlády tím, že sehnal přeběhlíky. Pomohl i ke vzniku Nečasovy vlády, když projekt SPOZ, který byl zřejmě financován Topolánkovými lidmi, sebral ČSSD klíčová procenta. Já Zemana nevnímám jako bojovníka proti pravicovým vládám, naopak - v minulosti jim pomohl. Pokud dneska někdo tvrdí, že je lepší Rusnokova vláda než ta Nečasova, tak s tím bych možná do jisté míry s velkými výhradami souhlasil, ale myslím si, že pro sociální demokracii a její voliče je mnohem podstatnější, aby tady nebyla taková vláda po volbách. Je potřeba porazit dosavadní způsob politiky ve svobodných volbách. Jde mi o to, aby tady byla silná sociální demokracie schopná prosazovat svůj program po dalších sněmovních volbách a nejlépe na několik volebních období.

Expremiér Petr Nečas, ale i řada komentátorů a politologů soudí, že Zeman Bohuslava Sobotku premiérem nejmenuje, ani kdyby ČSSD vyhrála volby. Sobotka prý ztrácí ve straně podporu.  Je to pravda?

To jsou nesmysly. To jsou věci, které šíří lidé, kteří mají zájem na tom, aby to tak bylo.

Nemusí se tedy Sobotka bát toho, že by ho po vítězství ve volbách Zeman premiérem nejmenoval?

To záleží na tom, jaké to bude vítězství. Když to bude takové nemastné neslané vítězství jako v posledních volbách, tak se může stát cokoliv, například to, že tady opět bude pravicová vláda - díky tomu, co se teď děje s Rusnokovou vládou. Pokud to vítězství bude jednoznačné s jasnou levicovou většinou, tak si myslím, že nikdo nemá sílu zbavit Bohuslava Sobotku práva sestavit vládu. On by byl v případě vítězství úspěšným předsedou sociální demokracie a jmenování vlády podle aktuální většiny ve sněmovně by bylo vynutitelné. V krajním případě na třetí pokus (premiéra při třetím pokusu jmenuje předseda sněmovny - pozn. red.).

Jak vidíte ve straně boj mezi "haškovci" a "sobotkovci"? Oficiálně partaj sice odmítá, že by byla takhle rozdělená, ale fakticky to tak je. Vždyť místopředseda Michal Hašek se dokonce před časem sešel s Rusnokem a sdělil mu určité podmínky, za kterých ČSSD jeho vládu podpoří. Až poté upřesnil, že to nebyly podmínky ČSSD, ale jeho a hejtmanů... Není trochu divné, když místopředseda obchází předsedu?

Je tu názorový střet a nedostatek sebereflexe Michala Haška, kterému už přes dva roky nedošlo, že se nestal předsedou sociální demokracie a neměl by mluvit za sociální demokracii. On to sice pak vzal zpět, ale nebylo to vůbec šťastné.

Druhý muž ČSSD Michal Hašek.Bude Hašek skrze své přátelství s prezidentem Zemanem usilovat o Sobotkovo místo?

To je spekulace, zeptejte se Michala Haška.

Nebylo by stejně lepší, kdyby se sociální demokraté v tomto případě spojili s ostatními parlamentními stranami a Rusnokovu vládu, která nemá oporu ve sněmovně, odmítli?

Samozřejmě. My jsme o tom jednali. My jsme se snažili přesvědčit ostatní strany, aby hlasovaly pro rozpuštění sněmovny. Abychom mohli mít nové volby a z nich vzešlou legitimní vládu, která by se opírala o většinu ve sněmovně. Byl by to nejlepší způsob, jak vrátit parlamentní systém do rovnováhy. Prezident by to už nemohl směřovat k prezidentskému systému.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ