Má připravit pro ODS vítězství v podzimních volbách. Ale obyvatelé jeho obvodu už ho mají dost. Asi dvě stovky lidí dnes demonstrovaly proti vládě starosty Prahy 13 Davida Vodrážky, který je zároveň prvním místopředsedou ODS.
"Říkáme ne pletichám radnice" nebo "Občan v tomto státě už zase není brán vážně". To jsou hesla, se kterými vytáhli členové Spolku občanských sdružení Jihozápadního Města do ulic. Demonstrovali proti chování radnice vedené Vodrážkou u stanice metra Lužiny.
"Demonstrace je podle našeho názoru spíše politickou záležitostí s cílem se zviditelnit," sdělil on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí starosty Davida Vodrážky Samuel Truschka.
Spolek nejvíce trápí zhušťující se výstavba a s ní spojený nedostatek parkovacích míst. "Výstavba tady je chaotická, staví se bez ladu a skladu. Často je i v rozporu se zákonem, protože neodpovídá územnímu plánu. Stavby jsou kolikrát ve skutečnosti mnohonásobně větší a stojí v zeleni, kde nemají co dělat," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ jednatel spolku Petr Kučera.
ČTĚTE TAKÉ: Pražskou kandidátku ODS povede Vodrážka, Bém bude dvojka
Jako příklad uvedl výstavbu Západního Města. "Z Prahy 13 se stává tranzitní oblast. V Západním Městě mělo být 403 P+R parkovacích míst. Pak to ale developer upravil a míst bude jen 70.To absolutně nestačí." Spolek Motolský ordovik tedy kontaktoval starostu Davida Vodrážku s tím, že chce nahlédnout do smlouvy, ve které se píše, jakou částku investor poskytne na veřejnou infrastukturu Západního Města.
"Starosta nám smlouvu k náhlednutí nevydal, je to prý obchodní tajemství," řekl Kučera. Spolek se proto obrátil na správní soud, který rozhodnutí starosty zrušil s tím, že občanská sdružení mají na tyto informace nárok.
Cokoliv komukoliv?
Radnice s členy spolku podle Petra Kučery nemluví vážně: "Námi amatéry oni opovrhují, doslova nás z radnice vyhnali ven. Chtěli jsme vést rozumný dialog. Na radnici ale platí klientelismus, povolujte cokoliv komukoliv."
Sdružení požaduje, aby se obyvatelé Prahy 13 mohli účastnit schvalování nových výstaveb. "Požadavek na účast široké veřejnosti v procesu schvalování výstavby od samého počátku je v praxi nerealizovatelný a je v rozporu s platným stavebním zákonem," hájí postup radnice mluvčí Truschka. A zároveň dodal: "Některá občanská sdružení tuto možnost ale mají a hojně ji využívají a odvolávají se proti územním rozhodnutím, mnohdy i u staveb, které jsou zcela evidentně ve veřejném zájmu."
Výstavba a parkování nejsou jediná témata, která se řešila. Sdružení také vadí přelety letadel nad Stodůlkami. Ruzyňské letiště k tomuto kroku přistoupilo kvůli opravě drah.
"Každému je jasné, že radnice může těžko zajistit zrušení přeletů letadel nad Stodůlkami. Existence významného mezinárodního letiště na západním okraji Prahy je realitou, kterou nezměníme. Praha 13 samozřejmě s Letištěm Praha v minulosti jednala a obdržela příslib omezení letového provozu pouze na nezbytnou dobu v případě údržby hlavní přistávací dráhy nebo extrémních klimatických podmínek," řekl Truschka.
Další problém má sdružení s měsíčníkem STOP, který informuje o dění v třinácté pražské městské části a který je placen z rozpočtu radnice. "Prosili jsme je o vydání výzvy našeho setkání u metra Lužiny. Tam nám řekli, že to nebude problém, ale že poslední slovo bude mít redakční rada," řekl Kučera. Výzva nakonec v květnovém vydání nevyšla a spolek čeká na odůvodnění. V redakční radě časopisu STOP zasedá například starosta David Vodrážka, jeho mluvčí Samuel Truschka nebo poslanec Petr Bratský.
Foto: ČTK, Jan Schejbal