České televizi klesá popularita. Důvěryhodná je "pouze" pro 65 procent obyvatelstva, což je o tři procentní body méně než rok předtím. Důvěryhodnost jí klesá už od roku 2013. Vyplývá to z Výroční zprávy o činnosti České televize v roce 2016, kterou dostali v těchto dnech na stůl poslanci.
"Hlavní příčinu trendu i nadále spatřujeme v mediálních útocích a trvajícím zpochybňování nezávislosti České televize, zejména ze strany některých nových propagandistických médií a i ze strany vysokých politických a společenských autorit," konstatují autoři zprávy. "Ve srovnání s britskou BBC se vnímání důvěryhodnosti ČT drží dlouhodobě na mírně vyšší úrovni."
Reagují tak na kritiku, kterou se veřejnoprávnímu médiu odstává například ze strany ministra financí Andreje Babiše a jeho vládního hnutí ANO. Ten například nedávno označil jednu z novinářek i její kolegy z Reportérů ČT za zkorumpovanou pakáž, která proti němu pracuje na objednávku. Spor se týkal dotazu, kde vzal téměř 1,5 miliardy korun na nákup dluhopisů své firmy Agrofert. Nakonec poslal Radě ČT na reportéry stížnost.
Podle průzkumu zveřejněného ve Výroční zprávě, který je zdrojovaný jako Tracking ČT, je veřejnoprávní médium důvěryhodné podle 66 procent sympatizantů současné vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Sympatizanti ostatních stran zastávají tento názor ze 63 procent.
Informace předkládané ČT jsou objektivní a vyvážené podle 61 procent lidí. Zastoupení odborníků je vyvážené podle 61 procent lidí.
Proklínaný Babiš
Ve zprávě se nachází také analýza zmínek o jednotlivých politických stranách a jejích představitelích ve zpravodajství ČT24, kterou provedla společnost MediaTenor. Podle ní bylo loni o ČSSD na zpravodajském kanále 15 508 zmínek, z toho 1367 negativních a 177 pozitivních. Ostatní byly neutrální.
O ANO bylo 10 781 zmínek, z toho 1167 negativních a 234 pozitivních. Všechny ostatní byly neutrální. "Stejně jako v minulých letech je přitom Česká televize zřetelně ‚umírněnější', pokud jde o vyslovování negativních soudů o politických stranách: záporný tón medializace politických stran v hlavních zpravodajských pořadech ČT je téměř vždy nižší než stejný ukazatel u Českého rozhlasu a konkurenčních médií," konstatuje Zpráva o činnosti České televize.
Nejčastěji prezentovaným politikem v hlavních relacích ČT24 byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se 4006 zmínkami, z toho 259 negativními a 20 pozitivními. Druhý byl ministr financí Andrej Babiš se 3867 výpověďmi. 583 z nich analytici vyhodnotilo jako negativních a 37 jako pozitivních. "Nejvyšší počet negativních zmínek o ministrovi financí Andreji Babišovi zazníval v Událostech, komentářích," konstatuje Zpráva o činnosti. Jejich autory byli nejčastěji Miroslav Kalousek (TOP 09) ve 33 případech, Bohuslav Sobotka v šestnácti případech a Petr Fiala (ODS) ve čtrnácti. Od politiků zaznělo vůči Babišovi celkem 207 negativních výhrad, od novinářů ČT deset a od jiných osob 34.
Třetí nejsledovanější byl prezident Miloš Zeman s 2932 zmínkami. U 345 z nich bylo podle analýzy negativní vyznění a u 35 pozitivní. Podobně jako u politických stran ty zbývající zmínky jsou neutrální. Třetím nejčastěji zmiňovaným byl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a čtvrtý předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek.