Na postu náměstka ministra dopravy vydržel Zdeněk Žák necelé tři měsíce. Pak začal šťourat v hospodaření Českých drah a to se mu stalo osudným. Odstupující ministr Petr Bendl ho odvolal, prý kvůli ztrátě důvěry. Žák si však za svými kroky stojí.
"To, co jsem vedení drah předváděl, je ve světě běžné. Práce v dozorčí radě není o pojídání chlebíčků a přátelském poplácávání po rameni," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.
Co přesně jste kritizoval v hospodaření Českých drah?
To jsou hory věcí. A ani ne přímo konkrétní věci, je vyděsily už otázky na běžné hospodaření drah. Když se zeptám na to, proč v jednom roce stouply výdaje na reklamu téměř na dvojnásobek, musejí být schopni to zodpovědět. A to ještě v řadě případů umně kouzlí s čísly.
Jak například?
Výdaje za reklamu byly loni 250 milionů korun. Letos to podle nich bylo 45 milionů. Jenže do toho nejsou započtené výdaje na ČD Cargo. Stejně jako při debatách o platech. Ředitel Žaluda řekne, že bere půl milionu korun. Ale už jaksi nedodá, že sedí v dalších radách a společnostech od drah, za což má další benefity. Nebo se mlčí o 24měsíčním zlatém padáku, dorovnání platu v případě nemocenské...
Co jste tedy managementu navrhoval?
Vizitka Zdeňka Žáka |
* v 90. letech působil jako krajský manažer ODS * několik let strávil na vrcholných poradenských postech v Českých drahách * v letech 2003-2006 byl generálním inspektorem Drážní inspekce * přede dvěma roky připravoval v Bruselu českou dopravní agendu na dobu evropského předsednictví * na postu náměstka ministra Bendla vydržel tři měsíce |
Říkal jsem, tak to všechno přiznejte. Řekněte, že i projekt Pendolina, který měl vydělávat, je ročně 700 milionů korun ročně ve ztrátě. To přece není možné. Tak se to má přiznat a stát se k tomu bude muset nějak postavit. Buď se vlaky prodají, zruší, nebo se budeme muset smířit, že je to politikum, a budeme je dotovat nadále.
Proč jste se svým návrhem neuspěl?
Vedení drah však raději lže, rozpustí výdaje v hospodaření firmy. To já dělat nikdy nebudu a upozorňoval jsem je, že se to v konečném důsledku obrátí proti nim. Vytýkal jsem jim, že jsou placeni jako špičkoví manažeři, ale chovají se jako prostí byrokrati. Nemají odvahu řešit problémy. Aby třeba v půlce prosince řekli krajům, objednejte si spoje, které dokážete zaplatit, zbytek se zruší. To by bylo zemětřesení. A dobrý management by to měl ustát. Jenže oni čekají, co stát. Fajn, tak je budeme platit jako úředníky.
Tím jste si však podepsal ortel. Budete se chtít do veřejné sféry ještě vracet?
Nemám to zapotřebí. Tady jsem šel s platem výrazně dolů. Na druhou stranu jsem pochopil, jak se ta hra hraje, a získal nové zkušenosti a informace. Pro návrat do politiky však nevidím potřebného partnera.
Ministr Petr Bendl, který vás na úřad přivedl, jím byl?
Zpočátku určitě. Znal jsem ho jako jednoho z mála politiků západního střihu, který se nesmočil s nějakou lobby.
Ten názor zastáváte i nyní?
Platilo to do doby jeho obratu. Nešokoval mě totiž ani tak vyhazov, jako příklon k pražské klice podnikatele Janouška a podobných lidí. A vůbec nejhorší je zjištění, že sám Bendl na tom nevidí nic špatného. Na tiskovce k mému odvolání přiznal, že tak činí kvůli tomu, že jsem neuposlechl jeho příkaz. Já ale nejsem zvyklý na to, aby mi jako šéfovi dozorčí rady někdo volal a diktoval, jak mám hlasovat.
Takže je pravda, že jste se snažil odvolat ředitele drah Petra Žaludu?
Tam šlo o prostou otázku kompetence. Korporátní právo je v tomto nemilosrdné. Jako člen dozorčí rady ručím za hospodaření společnosti. A dokonce i kdybych hlasoval proti, můžu být za konečný stav odpovědný. A když vezmu na vědomí informaci o vyúčtování a pak se ukáže, že někde zmizelo 30 milionů korun, může to i po mně příští management vymáhat. Takové judikáty existují. Já proto chtěl jen odpovědi na deset základních okruhů a tím stovky různých položek, které nedokázal nikdo vysvětlit, na co putovaly.
Krade se tedy v Českých drahách?
To já vůbec netvrdím. Jen se peníze často rozplynuly v hospodaření firmy. A nikdo není schopen říct, na co šly, proč a zda to bylo v souladu s usnesením vlády.
ČTĚTE TAKÉ: Trafika pro Bendla? Nabízí se šéfování dozorčí radě drah
Foto: ČTK, Lucie Pařízková