Falešné esemesky poslanců? Akce Ztohoven

Domácí
6. 6. 2012 07:51
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).
Poslanecká sněmovna (ilustrační foto).

Nevyžádané SMS, které se v úterý šířily během jednání o vydání poslance Davida Ratha k trestnímu stíhání z mobilních telefonů českých zákonodárců, má na svědomí česká "diverzně-umělecká" skupina Ztohoven. Její zástupci to uvedli v prohlášení. Potvrdila se tak informace, kterou jako první zveřejnil on-line deník TÝDEN.CZ už ve středu ráno. SMS budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou, jejich obsah zmiňoval mimo jiné "morální reformu". 

"Českou společnost svírá pocit zmaru a rostoucí nedůvěra v politické představitele. Netransparentnost hospodaření politických stran a vlády samotné, skandály, které jejich aktéři přehlíží a setrváváním ve vrcholných funkcích se de fakto vysmívají svým voličům," zdůvodňují členové skupiny svou poslední akci, které dávají název Morální reforma. Její internetová verze a manifest skupiny je na adrese www.ztohoven.com.

"Z dosavadních informací nevyplývá, že by se jednalo o věc v rovině trestně právní a že by tímto jednání byla naplněna skutková podstata nějakého trestného činu. Policie tedy v této chvíli nemá důvod se touto věcí dále zabývat," sdělila na dotaz on-line TÝDEN.CZ Dagmar Bednarčíková, vrchní komisařka policejního prezidia.

Zprávy budily dojem, jako by si je poslanci posílali mezi sebou. Jejich obsah zmiňoval například "morální reformu". Zprávy chodily na mobily především poslanců vládních TOP 09 a ODS. Mezi odesilateli figurovali například premiér Petr Nečas či šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Ti však ve skutečnosti zprávy nepsali.

Jak on-line deníku TÝDEN.CZ řekl jeden z poslanců ODS, ze Stanjurova mobilu například přišlo: "Vážení kolegové, zpozorněte v otázce Morální reformy. Podklady připravujeme ve spolupráci s některými poslanci." Stranický mluvčí Tomáš Bartovský se zase omlouval novinářům za text jakoby odeslaný ze Stanjurova mobilu informující o údajné Nečasově tiskové konferenci po Rathově vystoupení. Nic takového však Stanjura nepsal.

Falešnou zprávu obdržel i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Přišla mu z čísla předsedy VV Radka Johna. "Udělal jsem spoustu chyb. Pojďme si vzájemně podat ruce a odpustit si. Omlouvám se," kál se ve zprávě John. Ani on nic podobného nepsal.

Po smršti falešných zpráv se poslanci okamžitě začali pídit po vysvětlení. Svému operátorovi například ihned volal poslanec Gazdík, aby od něj zjistil, že šlo o pravděpodobné zneužití internetové SMS brány britské pobočky Vodafonu. Operátor nyní původce zpráv dohledává.

"Nezjistili jsme, že by tyto SMS byly odesílané z české sítě. Informaci, že SMS pocházejí z SMS centra ve Velké Británii, momentálně prověřujeme," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí společnosti Vodafone Alžběta Houzarová. Podle mluvčí T-Mobile Martiny Kemrové nešlo o hackerský útok, ale o zneužití internetové brány pro posílání SMS, která neověřuje identitu odesílatele. Těch je na internetu velké množství. "V tomto případě (poslance Gazdíka) by podle našich zjištění mělo jít o SMS centrum Vodafone ve Velké Británii. Tyto aktivity nemůžeme dost dobře eliminovat, pokud zablokujeme toto centrum, ten, kdo zneužívá podobnou službu k zasílání zpráv pod falešnou identitou, může snadno využít jiné SMS centrum," řekla Kemrová.

Poslanci během úterý vymysleli i mnohem dobrodružnější teorii. Někteří z nich si falešné zprávy okamžitě vysvětlili přítomností špehovacího zařízení Agáta v okolí sněmovny.

Jaderný výbuch, otazník, semafory...

Vysvětlení je však podle zdroje on-line deníku TÝDEN.CZ daleko prozaičtější - SMS zprávy má podle něj na svědomí skupina Ztohoven. Ta se do povědomí veřejnosti dostala v roce 2007, kdy v červnu nelegálně vnikla do vysílání České televize a v pořadu Panorama vysílaném na kanálu ČT2 odvysílala fiktivní výbuch atomové bomby s panoramatem Krkonoš na pozadí. O čtyři roky dříve skupina překryla část neonového svítícího růžového srdce od Jiřího Davida, které nechal prezident Václav Havel umístit na Pražský hrad, takže asi 10 minut svítil nad Pražským hradem otazník. V červnu 2011 skupina při akci nazvané Non multi sed multa doplnila 27 křížů v dlažbě Staroměstského náměstí v Praze o další jeden kříž, podle jejich vyjádření k uctění památky neprávem opomíjeného Martina Fruweina z Podolí, který před popravou zřejmě spáchal sebevraždu, a 21. června 1621 byla proto sťata už jen jeho mrtvola.

Skupina se podle internetové stránky wikipedia.org zabývá undergroundem, performancí a reklamou. Mezi její členy patří například výtvarník Roman Týc, v minulosti odsouzený za úpravu semaforů v Praze.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ