Mirek Topolánek tvrdí, že Jan Fischer měl o pozici eurokomisaře zájem a že se s politiky v pátek dohodl. Fischer však v sobotu nabídku veřejně odmítl. Předseda ODS přesto dál hodlá hledat jeho nástupce v čele vlády.
"On sám o roli eurokomisaře projevil zájem, několikrát o tom sám jednal a včera také potvrdil, že je připraven nominaci přijmout. Nerozumím proto zcela obratu v názoru, který naznačují jeho poslední mediální vyjádření," vyjádřil se Topolánek na adresu Fischera.
ČTĚTE TAKÉ: Fischer do Bruselu nechce. Politici mají hledat dál
Paroubek: O eurokomisaři jednáme. Dohoda ještě není
Klaus v rozpacích: politici zvažují v Bruselu Fischera
Přestože ODS od pátku tvrdila, že spekulace o vyjednávání na téma eurokomisař nebude komentovat, předseda strany Mirek Topolánek v sobotu vpodvečer rozeslal tiskové prohlášení. Napsal, že k nominaci Jana Fischera na post eurokomisaře za Českou republiku dospěli politici po složitých jednáních jako zatím k jediné možné alternativě.
VYJÁDŘENÍ MIRKA TOPOLÁNKA SI PŘEČTĚTE ZDE
"Vzhledem k tomu, že by mohl byt akceptovatelným kandidátem pro oba hlavní politické subjekty, z jejichž dohody vznikla současná úřednická vláda, předpokládám, že by i při jejím pondělním hlasování měl tento kandidát jasnou podporu," míní bývalý premiér.
Topolánek je přesvědčen, že Fischer - díky spojení s úspěšným dokončením ratifikace Lisabonské smlouvy - je nejpřijatelnějším kandidátem jak pro Evropskou komisi, tak pro Evropský parlament.
Šéf ODS dodal, že najít vhodného nástupce na funkci premiéra je možné, a to dokonce během několika dnů. "Mým cílem je předejít další mezinárodní ostudě a dalšímu zpochybnění pozice České republiky v Evropské unii. To reálně hrozí, pokud se v rozumném čase na kandidátovi nedomluvíme a neoznámíme jeho jméno," varoval Topolánek.
Jméno nového eurokomisaře má být definitivně známé už v pondělí. Premiér řekl, že pokud se politici do té doby nedohodnou, navrhne jej vládě sám.
ČSSD navrhla do Evropské komise eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ODS senátora a bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Oba jsou ale vždy pro druhou ze stran nepřijatelní. Lidovci přišli s bývalým ministrem Pavlem Svobodou, komunisté s europoslancem Vladimírem Remkem a zelení s ekonomem a neúspěšným kandidátem na prezidenta Janem Švejnarem.
Foto: Karel Šanda, Lucie Pařízková