Premiér Jan Fischer na příští schůzi sněmovny předloží programové priority kabinetu a seznam legislativních kroků, které chce vláda do konce volebního období prosadit. Prohlásil to po schůzce s lídry všech parlamentních stran s výjimkou KSČM. Předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek uvedli, že vláda nemusí ve sněmovně žádat o důvěru.
"Vláda sestaví konkrétní seznam legislativních předloh, které buď leží v parlamentu a má zájem je doprojednat, nebo by je připravovala v tom období (do voleb)," řekl premiér. Ve sněmovně prý nechce rozpoutat "legislativní smršť".
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: ODS bude Fischera tolerovat, jiná možnost není
Program, který poslancům představí, by měl být střízlivý a realistický. Kabinet podle něj chce rovněž zjistit, které předlohy by byly ve sněmovně zcela neprůchodné, a proto nemá smysl se jimi zabývat.
Paroubek zdůraznil, že vláda podle ČSSD důvěru má a není třeba hlasovat o důvěře. Zdůraznil také, že úřednický kabinet je v současnosti jedinou alternativou, a proto ho budou sociální demokraté podporovat. Podle Topolánka bude faktickým hlasováním, které ukáže důvěru kabinetu ve sněmovně, schvalování státního rozpočtu na rok 2010 s plánovaným deficitem asi 163 miliard korun.
Předseda ODS rovněž podotkl, že vláda nyní možná bude mít silnější mandát než po svém vzniku. Na jejím složení se podílely pouze ODS, ČSSD a zelení, nyní by se k podpoře kabinetu mohly přidat KDU-ČSL, TOP 09 a Demokratická strana zelených.
ČTĚTE TAKÉ: Bursík: Paroubek formuje většinu s přeběhlíky
Lídři stran rovněž představili programové oblasti, které by se podle nich měly promítnout do programového prohlášení kabinetu. Topolánek bez bližšího upřesnění uvedl, že by vláda měla především řešit problémy, které nesnesou odkladu. Podle Paroubka by se měla soustředit na boj s nezaměstnaností, vytváření nových pracovních míst, vytvoření energetické koncepce státu či boj s korupcí.
Potírání korupce požadují i lidovci. Jejich místopředsedkyně Michaela Šojdrová na schůzce dále uvedla, že KDU-ČSL podpoří i omezení hazardu a opatření na podporu rodin. Podle předsedy SZ Ondřeje Lišky by vláda měla bojovat za zprůhlednění hospodaření politických stran, zcela v její gesci je dokončení různých tendrů a privatizací. Šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg zase zdůraznil, že je třeba začít diskutovat o úsporných opatřeních kvůli stabilizaci rozpočtu na rok 2011.
Lídři stran se při jednání s Fischerem dotkli i problému výběru českého eurokomisaře, k žádnému závěru však zatím nedospěli. "Já bych byl velice rád, aby shoda na tom jménu byla k dispozici přespříští týden, ale také jde o to, kdy si (Evropská) komise bude žádat to jméno," řekl premiér.
ČSSD prosazuje, aby komisařem zůstal i v dalším období Vladimír Špidla, ODS navrhuje svého senátora Alexandra Vondru, zelení neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Švejnara, KDU-ČSL bývalého ministra Pavla Svobodu a KSČM svého europoslance Vladimíra Remka. Konečné rozhodnutí je pravomocí vlády.
Foto: ČTK