Listopadový kongres ODS, plánovaný pouze jako programový, může být nakonec hodně horký. Petr Gandalovič, který před několika dny oznámil kandidaturu na předsedu, na něj hodlá přijít s výbušným tématem. V e-mailu, kterým prostřednictvím stranického sekretariátu obeslal všechny členy ODS, žádá otevřít diskusi o velké koalici.
Petr Gandalovič vytáhl do boje o předsedu těžký kalibr: navrhuje své straně, aby vstoupila do velké koalice. Tak otevřeně se v ODS dosud nikdo pro vládu s ČSSD nevyslovil.
"Jako významné téma pro diskusi je velká koalice. Mělo by být však věcně diskutováno a nikoli používáno jako klacek proti některým regionům," píše Gandalovič v dopise, který má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Nese označení "Určeno pro vnitřní diskusi v rámci ODS".
Místopředseda v dopise připouští, že velká koalice je vždy poslední východisko z patové situace a platí se za ni cena. Připomíná, že toto řešení v podobě vlády ODS, ČSSD a KDU-ČSL bylo na stole už v prosinci 2006. Výkonná rada ODS ale tehdy nakonec spolupráci s ČSSD odmítla.
"Říkám otevřeně, že jsem pro toto řešení hlasoval. Mělo by svou cenu a otázkou zůstává, jaké reformy by se v takovém uspořádání daly uskutečnit. Cena za vládu, která byla závislá na dvou hlasech bývalých poslanců ČSSD, na Straně zelených a kterou táhla před očima veřejnosti dolů aféra Jiřího Čunka, také nebyla nízká. Přinejmenším ta, že jsme o tuto vládu přišli a nyní jsme ve sněmovně v menšině," píše místopředseda ODS a vyzývá svou stranu k zamyšlení pro budoucnost.
Smiřme se s Klausem
Gandalovič jde do parlamentních voleb jako ústecký lídr a v jeho kraji koalice ODS s ČSSD dlouhodobě funguje. Topolánek se naopak řadu let profiluje jako zásadní odpůrce tohoto vládního modelu. "Všechno, co dělám v posledních letech, je proto, abych nemusel vstupovat do velké koalice," řekl předseda ODS letos v srpnu.
ČTĚTE TAKÉ: Topolánek: Gandalovič zcela jistě není můj nástupce
Exministr Petr Gandalovič chce šéfovat ODS
Velká koalice není jediné téma, s nímž chce Gandalovič občanské demokraty oslovit. Dalším je třeba urovnání vztahu s Hradem. "Poté, co se snad panu prezidentovi podaří dojednat dodatečnou výjimku a podepíše Lisabon, měli bychom se snažit nastolit ovzduší spolupráce, nikoli konfliktu, který navíc má z velké části osobní charakter," naráží na letitou averzi mezi Klausem a Topolánkem.
Za svá hesla do boje o předsedu ODS vyhlásil Gandalovič "Nejdřív měř, potom řež" a "Slušnost není slabost". A zdůraznil, že až dosud "proti panu předsedovi v médiích neřekl jediné kritické slovo, a naopak jsem jej veřejně hájil i ve věcech, se kterými jsem silně nesouhlasil".
Topolánek: Kdo, když ne já?
Ve stejné době jako Gandalovič obeslal členstvo ODS e-mailem i Topolánek. A naopak se snaží stranické řady přesvědčit, aby na kongresu nežádaly volbu předsedy.
"Kongres teď nemůže řešit otázku vedení. Nejen, že to před volbami žádná rozumná strana nedělá, není k tomu ani opravdový důvod. Neudělali jsme žádné podstatné chyby a vina za politický vývoj padá především na našeho soupeře," píše Topolánek.
Protikandidaturu Petra Gandaloviče předseda bagatelizuje. V ODS prý neexistuje proti jeho kursu skutečná programová a názorová alternativa: "Ano, ODS potřebuje personální obměnu. Nikoli však pouhou kosmetickou změnu, rošádu ve vedení. Ale skutečnou generační změnu. A ani minulý volební kongres neukázal, že by se tato nová generace hlásila o slovo."
Místo personální obměny slibuje Topolánek své straně "velkou programovou, ideovou, politickou a komunikační ofenzivu ODS", aniž ale upřesňuje, co si pod tím představit.
Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil