I když mimo program jednání, přesto je téma války v Gruzii tím hlavním, co se ve sněmovně probírá. ČSSD ještě před polednem přispěchala s prohlášením, že okolnosti rusko-gruzínského konfliktu by měla vyšetřit mezinárodní komise. Premiér Mirek Topolánek (ODS) je přesvědčen, že konflikt byl Ruskem nachystán již dávno a Gruzie se nechala vyprovokovat.
Česká vláda se bude konfliktem na Kavkaze zabývat ve středu, na první jednání po třítýdenní dovolené si pozvala i velvyslance v Gruzii. "Já se domnívám, že Michail Saakašvili (prezident Gruzie - pozn. red.) se nechal vyprovokovat, ta provokace byla předem připravena," prohlásil Topolánek.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus přitvrdil: Vina je na straně Gruzie
Signálem proto, aby Ruská federace uplatnila svůj vliv, bylo podle premiéra přizvání Gruzie mezi členské země NATO. "Myslím si, že Vladimir Putin ukázal, kdo vládne Rusku," dodal premiér.
S vlastním stanoviskem míří na středeční zasedání vlády lidovečtí ministři. Ruská vojska by podle KDU-ČSL měla okamžitě opustit Gruzii. "Není možné, aby cizí stát vstupoval na území jiného státu nepozván a ještě k tomu vojenskou silou," citoval ze společného usnesení šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa.
Levice se zastává Ruska
Naopak levice varuje před unáhlenými názory. Podle předsedy nejsilnější opoziční strany Jiřího Paroubka je národnostní situace v Gruzii velmi složitá a okolnosti konfliktu by se měly vyšetřit.
"Útok gruzínské armády na Jižní Osetii byl velmi unáhlený," prohlásil předseda ČSSD. A varoval před myšlenkou vyloučit Rusko z mezinárodních organizací. "Jsme znepokojeni tím, že se objevují jak v Rusku, tak ve Spojených státech politici, kteří by rádi vrátili věci do doby studené války," dodal Paroubek.
Po mezinárodním prošetření konfliktu volají i komunisti. Místopředseda strany Jiří Maštálka se už minulý týden nechal slyšet, že česká vláda by měla Gruzii vzkázat, že nepodpoří vstup této země do evropských struktur, pokud nevymění své vedení. "Drtivou většinu viny vidím na straně Gruzie. Akce gruzínské armády nemohou zůstat bez trestu," řekl Maštálka.
ČTĚTE TAKÉ: Čeští komunisti obvinili z genocidy Gruzii
Vláda ve středu rozhodne také o další humanitární pomoci, která do místa konfliktu poputuje. Už minulý týden poslalo Česko do Gruzie hlavně zdravotnický materiál, kromě obvazů a balíčků první pomoci také krev a krevní plazmu. V regionu Kavkazu by podle premiéra mohly působit mnohonárodnostní mírové síly, na kterých by se případně mohla podílet i Česká republika. "To záleží na stanovisku ministerstva obrany i ministerstva zahraničí," řekl Topolánek.
Foto: Karel Šanda