Krajský soud v Brně zrušil rozhodnutí ministerstva vnitra o neudělení mezinárodní ochrany Gruzínci Timurovi Borchašvilimu, kterého ukrýval senátor Jaromír Štětina. Loni ministerstvo opakovaně zamítlo žádost Gruzínce o azyl a v červnu i jeho žádost o udělení mezinárodní ochrany. Borchašvili rozhodnutí napadl s tím, že v případě návratu do Gruzie mu hrozí pronásledování ze strany ruských tajných služeb.
Borchašvili tvrdí, že byl pronásledován už před svým odjezdem ze země, kterou opustil ze strachu o svůj život. Podle Štětiny byl Borchašvili v ohrožení z toho důvodu, že dříve spolupracoval s bývalým čečenským prezidentem Aslanem Maschadovem.
Borchašvili u soudu argumentoval tím, že bylo narušeno jeho právo na bezplatného právního zástupce, a žádost o mezinárodní ochranu mu tak museli sepisovat nekvalifikovaní lidé, kteří se mu snažili pomoci. Dále se Gruzínec ohradil proti závěru ministerstva, že jeho odjezd z Gruzie byl "bezproblémový", a jeho obavy tudíž neoprávněné. Borchašvilimu se přitom podařilo vycestovat prý jen díky pomoci příbuzných, kteří mu obstarali potřebné cestovní doklady, za něž museli zaplatit vysoké úplatky.
PSALI JSME: Štětina ukrývá Gruzínce, který je v Česku ilegálně
Štětina: Cchinvali nezničili Gruzínci, ale Rusové
Soud ministerstvu vytýká, že se blíže nezabývalo obavami Borchašviliho o vlastní bezpečnost ani jeho žádostí o udělení azylu z května loňského roku. "Z toho, co ten člověk vyprávěl, jsme dospěli k závěru, že ty jeho vyprávění nejsou věrohodná, a proto jsme jeho žádost shledali nepřípustnou," vysvětluje postoj ministerstva ředitel odboru azylové a migrační politiky Tomáš Haišman.
Soud v rozsudku připomíná Úmluvu o právním postavení uprchlíků, která stanoví, že stát nevyhostí uprchlíka v případě, že by to ohrozilo jeho život nebo osobní svobodu na základě rasy, náboženství, národnosti či politického přesvědčení. Ministerstvo má nyní zvážit, zda se na Borchašviliho tento článek úmluvy nevztahuje. "Ten člověk byl posuzován podle vnitrostátní implementace ženevské úmluvy, která je stoprocentní," brání rozhodnutí ministerstva Haišman. "Pokud je v ohrožení života, tak ta veřejná prohlášení o tom, kdo ho kde skrývá, ho možná ohrozila více než kdokoliv jiný," dodává.
Gruzínci pomohl senátor Štětina, u kterého se Borchašvili po vypršení víza ukrýval. "Ministerstvo nemělo pravdu, když tvrdilo, že pan Borchašvili není Timur Borchašvili, ale že se za něj jen vydává," tvrdí senátor, který před měsícem zaletěl do Tbilisi, kde našel údolí, ze kterého Gruzínec pochází, i jeho rodiče a kamarády. Snažil se vyvrátit i tvrzení, že fotka s čečenským prezidentem Maschadovem, která měla dokazovat, že Borchašvili je z politických důvodů v ohrožení, je falešná. Štětina pomocí agentury Reuters ve Tbilisi získal společnou fotografii obou mužů z téhož dne i ve stejném záběru. "Tyhle nové skutečnosti se, předpokládám, vezmou v úvahu a Borchašvili nakonec azyl dostane," doufá bývalý novinář.
Ani Štětina ale neví, kde teď Borchašvili pobývá. Podle něj je někde v Praze a spolu se Štětinou čeká na vyjádření cizinecké policie, jak má dále postupovat. "Jemu ukončili vízum, aniž se dočkal soudu, takže tu je teď ilegálně," říká senátor. Podle Haišmana je ale Borchašvili od nabytí právní moci rozsudku pod ochranou České republiky a v procesu klasického azylového řízení.
Foto: Tomáš Nosil, Robert Zlatohlávek