Hájek: Zemanův muž je snílek. Amnestii si Klaus vymyslel sám

Domácí
2. 5. 2013 18:52
Petr Hájek.
Petr Hájek.

Bývalý vicekancléř exprezidenta Václava Klause, Petr Hájek, v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ spekulace kancléře Vratislava Mynáře o jménech tvůrců lednové amnestie odmítá. Hradní právník Pavel Hasenkopf se na textu prezidentova pardonu nepodílel, vymýšlel si ho Klaus sám za pomoci svých poradců - Hájka, kancléře Jiřího Weigla a šéfa politického odboru Ladislava Jakla. Zvláštní na tom je, že Hasenkopf tvrdí opak. Navíc z e-mailové komunikace, již má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici, vyplývá, že od jednoho z nadřízených Hasenkopf zadání dostal. Od koho však hradní právník neprozradil.

Pane Hájku, v médiích se stále objevují nová jména lidí, kteří se údajně také podíleli na znění amnestie prezidenta Václava Klause. Padlo přitom i jméno bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce. Hradní právník Pavel Hasenkopf tvrdí, že na znění dokumentu se podílelo i ministerstvo spravedlnosti.

Klaus, Hájek, Jákl, Weigl - kdo všechno má prsty v amnestii?Jde o další ze snů snivců jako je pan Mynář (kancléř prezidenta Miloše Zemana - pozn. red.) a pan Hasenkopf, v tomto případě, jinak ho mám docela rád. Je to čiré zasnění se lidí, kteří o tom nic nevědí. Samozřejmě, že se toho ministerstvo spravedlnosti vůbec neúčastnilo. A co se týče pana Němce - to je úplně absurdní představa, protože v týmu pana prezidenta Klause nebyl asi příliš populárním člověkem.

Je tedy tvrzení pana kancléře Vratislava Mynáře, že jste znění amnestie připravoval vy společně s panem Ladislavem Jaklem a Pavlem Hasenkopfem, pravda?

Ne, to je absolutní nesmysl. Platí to, co jsem říkal tisíckrát. Konstruktérem amnestie je pan prezident Klaus a jeho nejužší poradenský tým, čítající mě, pana Jakla a pana Weigla. Pan prezident se s námi radil o některých zněních, o některých parametrech. Nic jiného v tom nebylo, pan Hasenkopf se toho neúčastnil a pan prezident ho podle mého tak dva roky neviděl.

Takže tvrzení pana Hasenkopfa, že dostal v říjnu zadání, aby text amnestie vypracoval, není pravdivé?

Jsem stoprocentně přesvědčen, že ho nedostal od pana prezidenta. Jestli některý z jeho nadřízených si chtěl udělat představu o tom, jaký mají názor na amnestii někteří jemu sympatičtí právníci, to je možné. Ale rozhodně to nebylo zadání prezidentovo.

Proč na amnestii nepracoval žádný právník?

Amnestie svou podstatou není právní dokument v tom smyslu, jako je například znění zákona. Amnestie je politický akt, který má právní důsledky. Kdyby pan prezident prostě jenom napsal: propouštím všechny vězně, kteří jsou ve věznicích, tak je to naprosto přesná amnestie, jako byla ta, kterou si navrhl. Dochází k neustálému matení pojmů. Zatímco prezident Havel se rozhodl, že mu amnestii vypracují pan doktor Pavel Rychetský a pan doktor Otakar Motejl, tak to byla čistě jeho úvaha. Vypracovali to, jak to vypracovali. Ale Václav Klaus není člověk, který by si nechal formulovat politické akty. Amnestie není odbornou zkouškou, je to politické rozhodnutí.

Uznáváte, že amnestie a především její článek II. byl "přešlap"? Že to České republice nepřineslo nic dobrého, protože se zastavila řada trestních stíhání kvůli závažné hospodářské kriminalitě?

Nic takového se neukázalo, to říkáte vy. Naopak se ukázalo, že počet těch případů neskutečně dlouho se táhnoucích, při nichž obviněným po deseti, patnácti letech nebylo řečeno, zda jsou nebo nejsou vinni a prožívají peklo deset, patnáct let, nejsou tisíce, ale desítky. Amnestie ukázala, že ten proces není spravedlivý, nikdy už nemůže být spravedlivý a je nutno se těchto případů vyvarovat. Tento vzkaz justici je platný. Konstrukce amnestie byla správná a její důsledky jsou správné. Nevím ani o jednom případu, kdy by se dostal na svobodu nějaký zločinec.

Jak dlouho znění amnestie vznikalo?

To, u čeho jsem byl já, trvalo zhruba měsíc, možná pět neděl. Od okamžiku, kdy pan prezident přišel s tím, že udělí amnestii a předložil její základní konstrukci, jsme v tomto úzkém týmu nad dílčími otázkami začali debatovat a debatovali jsme do posledního dne.

Autor: Karolina BrožováFoto: archiv

Další čtení

Architekt Jiří Suchomel navrhl nový kostel (na vizualizaci) pro náměstí Českých bratří v Liberci, původní zbourali v 70. letech komunisté, nový svatostánek plánuje vytisknout z betonu.

Jiří Suchomel navrhl nový kostel pro Liberec, chce ho vytisknout z betonu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při požáru lakovny jeden člověk zemřel, dva jsou popálení a v kritickém stavu

Domácí
28. 4. 2025
ilustrační foto

Při akci Ukliďme Česko nasbírali lidé v rámci Vajglobraní statisíce nedopalků

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ