Hašek a Tejc rezignovali. Mluví o umlčovací politice v ČSSD

Domácí
8. 11. 2013 09:02
Michal Hašek a Jeroným Tejc.
Michal Hašek a Jeroným Tejc.

Statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek a šéf jejího poslaneckého klubu Jeroným Tejc rezignují na funkce ve vedení strany. Chtějí tak šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi umožnit "plně uplatnit mandát předsedy". Za hlasováním předsednictva, které se postavilo proti Sobotkovi, si stojí. K vyvození zodpovědnosti vyzvali i další činitele sociální demokracie, zejména místopředsedy Milana Chovance a Lubomíra Zaorálka.

Anketa:

Myslíte si, že se po rezignaci Haška, Škromacha a Tejce situace v ČSSD uklidní a předseda Sobotka povládne ČSSD pevnou rukou?

"Téměř dva týdny jsme terčem nevídané mediální kampaně, založené na fabulaci o takzvaném lánském puči. Na setkání levicových politiků s levicovým prezidentem republiky nevidíme nic špatného," uvedli ve společném prohlášení Hašek s Tejcem, kteří byli dvěma z pěti účastníků utajované povolební schůzky s prezidentem Milošem Zemanem. Dva další účastníci - Zdeněk Škromach a Jiří Zimola - již na vrcholné stranické funkce rezignovali.

Podle Haška s Tejcem, kteří "umlčovací politiku uvnitř ČSSD" nepovažují za správnou, zakryla kampaň debakl sociálních demokratů ve volbách, v nichž získali neuspokojivých 20,5 procenta hlasů. "Své přesvědčení nebudeme vyměňovat za funkce ve vedení strany. Loajalita nesmí znamenat rezignaci na vlastní názor a právo jej vyslovit," četl dále z prohlášení Hašek, podle něhož mělo předsednictvo plné právo hlasovat o výzvě předsedovi strany k rezignaci. Berou prý na vědomí, že Sobotka demokratickou většinou přijatu výzvu nevyslyšel.

"To nejhorší, co by se teď mohlo ČSSD stát, by bylo pokračování sporů," řekl také Hašek, podle něhož si Česko zaslouží co nejdříve stabilní vládu. Ani on, ani Tejc se prý nechtějí stát záminkou k tomu, že jednání o novém kabinetu budou neúspěšná. "Abychom umožnili Bohuslavu Sobotkovi plně uplatnit mandát předsedy a osobní odpovědnost za vytvoření a fungování vlády, rozhodli jsme se k dnešnímu dni rezignovat na své funkce ve vedení ČSSD," nechal se dále slyšet dosavadní druhý muž sociální demokracie.

Bohuslav Sobotka (vpravo) a Milan Chovanec.Dvojice politiků chce být nadále loajálními sociálními demokraty a ve sněmovně podporovat všechny kroky, které budou v souladu s programem a volebními závazky ČSSD. Chtějí také zajistit jednotnou podporu celého poslaneckého klubu pro vznik vlády sociální demokracie.

"A chci právě tímto svým krokem, který jsem se rozhodl učinit, zabránit rozštěpení klubu sociální demokracie," prohlásil na tiskové konferenci Tejc. "Proto jsem se dnes rozhodl, že budu na nejbližším jednání, jak to bude možné, rezignovat na pozici předsedy klubu sociální demokracie a hned vzápětí bude zvolen předseda nový," řekl také muž, který při nedávné volbě získal podporu 30 z 50 poslanců ČSSD.

"Zároveň si dovolím Bohuslavu Sobotkovi popřát to, aby při jednáních s partnery na půdě Poslanecké sněmovny a při prosazování programu sociální demokracie byl stejně tvrdý a důsledný, jako byl vůči kritikům ve své straně," dodal Tejc.

Dvojice sociálních demokratů považuje svůj krok za příspěvek k reflexi volebního výsledku a zastavení "nesmyslného honu" na členy strany, kteří se "'provinili' tím, že svobodně projevili svůj názor". K převzetí spoluzodpovědnosti za výsledek voleb Hašek s Tejcem vyzvali také další členy vedení strany, především místopředsedu odpovědného za přípravu volebního programu Zaorálka a místopředsedu odpovědného za volební kampaň Chovance. Ten již svou rezignaci nabídl, Sobotka ji však nepřijal.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ