Hejtmani-poslanci chtějí zákon o sezení na dvou židlích

Domácí
11. 2. 2014 16:02
Michal Hašek.
Michal Hašek.

Poslední čtyři hejtmani-poslanci za ČSSD si nechávají čas na rozmyšlenou, které z funkcí se vzdají do dubna. Michal Hašek, Jiří Běhounek, Jiří Zimola a Josef Novotný, kterých se kumulace funkcí týká, hodlají předložit návrh zákona o klouzavém mandátu.

O tom, kterou ze dvou veřejných funkcí si politici ponechají a které se vzdají, už ale nesdělili. Počkají prý do konce lhůty, kterou jim strana dala. "Po vzájemné dohodě dodržíme šestiměsíční lhůty, to jest do 26. dubna 2014," oznámil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Připomněl, že jeden z platů věnují všichni čtyři pravidelně na charitativní účely.

"Náš návrh zákona se bude týkat jak Parlamentu, tak krajů, tak komunálu," prohlásil poslanec a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Návrh teď hodlají diskutovat uvnitř strany.

Vnímáme současnou diskuzi o souběhu funkcí a platů jako výzvu a předložíme ke celospolečenské i koaliční diskuzi do konce března návrh zákona o takzvaném klouzavém mandátu a o komplexním řešení o souběhu funkcí a platů," prohlásil Běhounek. "Výborně to funguje například v sousedním Slovensku," doplnil Hašek. 

"Předložíme jej jako poslanci našemu poslaneckému klubu, koaličním poslaneckým klubům a pak i dalším poslaneckým klubům ve sněmovně, aby jsme viděli, jakou má ten náš návrh podporu," dodal jihomoravský hejtman a do nedávna stranická dvojka Hašek s tím, že materiál čtveřice hejtmanů s poslaneckým křeslem ještě nemá a teprve na něm začne pracovat.

Na rozhodnutí, kterou z funkcí si sociálně demokratičtí politici vyberou, dostalo celkem pět hejtmanů od zvolení do Poslanecké sněmovny půl roku. Jediný, kdo se již funkce v kraji vzdal, byl plzeňský hejtman Milan Chovanec, který obsadil post ministra vnitra.

Strana od svých hejtmanů a poslanců zároveň očekává, že slovo dodrží a funkce kumulovat nebudou. Sezení v hejtmanském křesle a zároveň v poslanecké lavici sice ústava nezakazuje, vyplývá to ale z vnitrostranického usnesení sociální demokracie.

Klouzavý mandát se snažil do Ústavy prosadit už exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Jeho představa se ale týkala jen kumulace funkce ministra a poslance. Kdo by ze zvolených poslanců usedl do vlády, automaticky by o svoje místo ve sněmovně přišel a na to by dosedl náhradník, který se z jeho domácí strany do poslaneckých lavic jen těsně neprobojoval. V případě, že by pak ministr ve vládě skončil, o poslanecký mandát by stejně nepřišel. Vrátil by se do sněmovní lavice namísto svého náhradníka. Pospíšilův návrh z roku 2010 se neměl týkat spojení funkce ministra a senátora.

Na rozdíl od poslanců s krajskou funkcí se plat ministra a poslance zároveň nesčítá a politik tak dostává pouze jeden.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ