Horečný víkend v ODS končí. <span>Co může v pondělí nastat?</span>

Domácí
11. 4. 2010 17:15
Podle Mirka Topolánka (vpravo) stojí Ivan Langer za jeho pádem.
Podle Mirka Topolánka (vpravo) stojí Ivan Langer za jeho pádem.

Podle Mirka Topolánka (vpravo) stojí Ivan Langer za jeho pádem.V pondělí odpoledne dohrají občanští demokraté své předvolební rošády. Výkonná rada rozhodne, zda se bude škrtat na kandidátních listinách: namále mají Ivan Langer a Pavel Bém. Možný výsledek pondělní rady se rýsoval o víkendu a důležitá jednání povedou konzervativci ještě v neděli pozdě večer.

Ivan Langer si byl v pátek jist tím, že se udrží na kandidátní listině v Olomouckém kraji i v roli šéfa volební kampaně ODS. V neděli odpoledne se však podle zákulisních informací zdálo pravděpodobné, že Mirek Topolánek při předávání funkce míní navrhnout, aby se ODS vypořádala s Langerem a Bémem a vyškrtla je z kandidátních listin a také aby se strana zbavila místopředsedy pražské organizace, problematického starosty Prahy 5 Milana Jančíka.

Co tedy může v pondělí na výkonné radě nastat?

Půjde jen Bém. Jde o přání značné části ODS, až na již zmíněnou pražskou skupinu, která však má velký vliv. Pavel Bém zejména kvůli kauze Opencard začal ODS v očích voličů škodit, dokonce se podle průzkumů zdá, že ani v tradičně modré Praze by nemusela ODS pod jeho vedením vyhrát volby. Jenže - pražští konzervativci se snaží udržet Béma na kandidátce do sněmovních voleb možná i proto, že se jej chtějí zbavit v Praze. Pokud by se stal poslancem, pustil by podle dohod místo primátora. Dokonce i Petr Nečas, který v pondělí převezme Topolánkovy pravomoci předsedy strany, už naznačil, že odchod Béma by ODS prospěl.

ČTĚTE TAKÉ: Zmizí za 150 milionů Langer z kandidátky ODS?

Půjde jen Langer. Odstupující předseda Topolánek se domnívá, že Ivan Langer stojí za jeho pádem. Myslí si, že Langer zosnoval zveřejnění jeho vyjádření pro časopis LUI, v nichž kritizoval povahu premiéra Jana Fischera a neobratně hovořil o církvi. Odchodu Langera z kandidátky a místa volebního manažera ODS brání zejména Petr Nečas, ten však nedisponuje ve výkonné radě žádnými hlasy a spolehnout se musí na argument, že "změna šéfa kampaně krátce před volbami je sebevražedná". Na kandidátce se Langera snaží udržet apelem na demokratické principy - nechce zasahovat shůry, i když stanovy ODS takový postup umožňují.

Primátor Pavel Bém si nejvíce pokazil svou image kauzou Opencard.S těmito argumenty však lze obstát jen do chvíle, kdy mu příznivci Topolánka připomenou, že změna manažera a olomouckého lídra Langera krátce před volbami je menším zásahem do demokraticky nastavených procedur, než bylo vypoklonkování předsedy strany a hlavní tváře voleb Mirka Topolánka. A tomu Nečas - taktéž krátce před volbami - nijak nebránil. Velmi silným motivem, proč Langera odstranit, je prázdná stranická kasa. Občanští demokraté nedisponují dary od sponzorů, což může pohřbít předvolební kampaň. Ti, kteří byli nachystáni ODS sponzorovat, vázali peníze na tvář původního lídra Topolánka a vyjednávali ještě s Topolánkovým kamarádem Markem Dalíkem. Ti, kteří by mohli sehnat peníze nově - zejména silná klika kolem vlivných podnikatelů z Prahy Iva Rittiga a Jiřího Hrdličky - nechtějí svěřit peníze Ivanu Langerovi a požadují změnu v křesle šéfa volební kampaně.

Vyškrtnou Ivana Langera i Pavla Béma. Výkonná rada může rozhodnout, že vyhoví Mirku Topolánkovi a nepustí do boje o křesla ve sněmovně ani jednoho z ohrožených kandidátů. Proti tomu jsou umírněnější občanští demokraté, kteří se bojí, aby tento způsob nepůsobil jako Topolánkova vendeta. Pravdu mají v tom, že na očistu v ODS měl Topolánek téměř osm let, když jí šéfoval. V kleštích jsou v tomto případě pražští občanští demokraté, kteří se chtějí zbavit Ivana Langera, ale ponechat na kandidátce Pavla Béma. Dohody by mohly dospět k tomu, že ze strachu o osud Béma silná pražská klika raději odkývá setrvání Ivana Langera a nestane se nic. Potom však půjde nejspíš ODS do voleb s poloprázdnou pokladnou.

Starostovi Prahy 5 Milanu Jančíkovi nezbývá mnoho nadějí.Půjde jen Milan Jančík. Místopředseda pražské ODS a skandály opředený starosta Prahy 5 Milan Jančík je jediným, komu nezbývá mnoho naděje na záchranu. I jeho Mirek Topolánek vyjmenoval mezi lidmi, kteří straně škodí, na rozdíl od Langera a Béma však nemá už žádné příznivce. I Pražané se jej chtějí zbavit a odvolat jej z místa místopředsedy pražské organizace, následovat by mohlo i odvolání z křesla starosty. O ničem z toho však nerozhodne výkonná rada - sesadit Jančíka z funkce místopředsedy může jen pražský sněm, který Bém slíbil svolat na sobotu. Dosud tak neučinil, protože vyčkává, jaký politický osud mu připraví pondělní rada. Pokud bude Bém se svoláním sněmu otálet dál, je podle informací on-line deníku TÝDEN.CZ připraven svolat ho ještě Mirek Topolánek nebo první místopředseda ODS David Vodrážka.

ČTĚTE TAKÉ: Jančík by měl padnout příští sobotu. Termín slíbil Bém

Něco jiného. Vzhledem k nevypočitatelnosti Mirka Topolánka je možné, že udělá v pondělí něco, co nikdo nečeká. Může například podmínit svůj odchod z čela strany odchodem Langera s Bémem a Jančíkem. Topolánka totiž ODS nemůže odvolat jinak než na kongresu; pokud by tedy odstupující předseda neprojevil dobrou vůli, žezlo z ruky by mu Nečas vzít nedokázal. Pokud bude mít Topolánek smířlivou náladu, je možné - i když krajně nepravděpodobné - že nechá ODS, ať se vypořádá se svými černými ovcemi bez něj. Základní dohodu, že do něj po jeho odchodu nebude strana "kopat" a bude o něm hovořit pěkně, už s vlivnými ve straně udělal. A ti už pro něj vymýšlejí i nové uplatnění. Podle posledních informací se mu bude strana snažit vyjednat místo v diplomacii, mluví se o křesle velvyslance v Římě.

Foto: Jan Schelbal, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ