Na bývalé poslance nečekají vždy jen lukrativní trafiky. Příkladem je Jan Schwippel (dříve ODS), který pomáhal položit vládu Mirka Topolánka. Nyní by bral i místo řadového úředníka.
Sedmačtyřicetiletý Jan Schwippel zažil v politice svých "pět minut slávy" v březnu 2009, kdy pomohl spolu s dalšími třemi koaličními poslanci položit vládu Mirka Topolánka, a to uprostřed českého předsednictví Evropské unie. Na rozdíl od jiných politických přeběhlíků se mu však zrada nevyplatila. Musel odejít z mateřské ODS, zůstal v politické izolaci a svého hlasování proti vlastní straně později dokonce litoval. Když Schwippelovi v červnu 2010 skončil mandát ve sněmovně, chtěl se vrátit na ministerstvo zahraničí. Tam ale pro bývalého zaměstnance neměl nový ministr Karel Schwarzenberg (TOP 09) místo. Nad exposlancem a přeběhlíkem se tak slehla zem.
Nyní se podle informací TÝDNE přihlásil do výběrového řízení na referenta na Ministerstvu životního prostředí ČR. Jde o úřednickou pozici nejníže v hierarchii ministerstva, v oddělení mezinárodních organizací, kde se tabulkový plat pohybuje kolem pětadvaceti tisíc korun hrubého.
To je hořká pilulka pro někdejšího vědeckého pracovníka, který absolvoval stáže v německém Hannoveru či francouzském Toulouse, byl vrchním radou na ministerstvu zahraničí a dotáhl to až na specialistu na německy mluvící země v kanceláři tehdejšího prezidenta Václava Klause. Sám Schwippel nechtěl o svých současných aktivitách mluvit.
"Nemám vůbec zájem se k tomu vyjadřovat," utnul dotaz TÝDNE hned na začátku telefonátu. Jeho pád ovšem začal mnohem dříve. Těsně před vypršením poslaneckého mandátu se pokoušel kandidovat do Evropského parlamentu za hnutí Libertas. V čele euroskeptické strany, kterou založil bývalý šéf televize Nova Vladimír Železný, se objevil spolu s dalším odpadlíkem z ODS Vlastimilem Tlustým. Strana získala pouhých 0,94 procenta hlasů.
Během svého poslancování se Schwippel blýskl i za jiných okolností. Patřil k řadě politiků, kteří čerpali příspěvek na bydlení pro mimopražské zákonodárce, ačkoli v hlavním městě měl svůj vlastní byt. V něm ovšem tehdy nechával přespávat neteř, přičemž sám si od sněmovní kanceláře dával platit jiný.
Schwippel nicméně i v případě neúspěchu v boji o místo referenta nemusí zůstat bez prostředků. Jeho rodina podle deníku Právo vlastní chovatelskou stanici psů a pekárnu získanou v restituci.