Hradní právník Hasenkopf o amnestii lže, zuří ministr Blažek

Domácí
2. 5. 2013 08:55
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) zvažuje právní kroky proti poradci Kanceláře prezidenta republiky Pavlu Hasenkopfovi, který uvedl, že lednovou amnestii připravilo ministerstvo spravedlnosti. Blažek takové tvrzení odmítá. Hasenkopf si podle něj "kompenzuje frustraci ze ztráty místa na Hradě".

"Nechce se mi jen nečinně přihlížet, jak se veřejně vyslovená lež stává standardem, který v naší společnosti může bez následků kohokoliv poškozovat. V souvislosti s výroky pana Hasenkopfa o amnestii proto zvažuji právní kroky," sdělil ministr.

Hasenkopf řekl, že vyjádření ministra ještě nečetl. Pokud však ministr "tvrdí, že lžu, tak možná by si měl opravdu ověřit, zda skutečně může bezpečně tvrdit, že na jeho ministerstvu to nevzniklo, jestli může ručit za všech, já nevím kolik tam mají zaměstnanců," dodal. "Každý soudný člověk" si již podle Hasenkopfa z jeho slov udělal názor, jak to zhruba bylo.

Kontroverzní amnestie osvobodila šest a půl tisíce odsouzených. Pobouření vyvolal zejména takzvaný aboliční článek, který zrušil obvinění starší osmi let, u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici, a zastavil hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

Vratislav Mynář (vpravo) a prezident Miloš Zeman.Hasenkopf, kterého hradní kancléř Vratislav Mynář před několika dny označil za jednoho z autorů amnestie, připustil v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ, že první verzi vypracoval sám, konečná podoba amnestie však prý byla zcela jiná. Fakt, že na amnestii pracovalo ministerstvo spravedlnosti, podle něj potvrzoval její text, který očividně připravoval odborník. "Bylo vidět, že to psal právník, který nemíchá hrušky s jablkama, mělo to štábní kulturu. Potom to někdo - zřejmě už na Hradě - upravil, udělal z abolice článek dva, čímž z toho udělal guláš," uvedl právník v rozhovoru.

Podle Blažka se však na textu amnestie nepodílel žádný zaměstnanec ministerstva ani on sám osobně. "O amnestii jsem na rozdíl od jiných již od ledna řekl mnoho. Nemám na svých prohlášeních co měnit ani k nim cokoli dodávat. Proč si pan Pavel Hasenkopf frustraci ze ztráty místa na Hradě kompenzuje historkami o ministerstvu spravedlnosti nevím, nikdy jsem ho neviděl a tohoto člověka ani osobně neznám," dodal Blažek.

Jediný dokument, který prý ministerstvo v souvislosti s amnestií Hradu poskytlo, byla tabulka s počty odsouzených a uvedením konkrétní trestné činnosti. "Mé jediné angažmá v amnestii byl říjnový rozhovor s prezidentem Václavem Klausem, který se amnestie týkal jen okrajově a na základě něhož jsem poskytl počty vězňů," uvedl v tiskovém prohlášení Blažek. "Považuji za naprosto neuvěřitelné, že z vyjádření jednoho zjevně ne zcela svéprávného úředníka, vznikla taková mediální aféra."

Kancléř Mynář označil za autory amnestie vedle Hasenkopfa bývalého hradního vicekancléře Petra Hájka a exšéfa politického odboru Hradu Ladislava Jakla, oba to však odmítli. Mynář také řekl, že s Hasenkopfem na Hradě dál nepočítá, ale Hasenkopf upozornil, že výpověď zatím nedostal.

Aboliční článek zrušil obvinění mimo jiné u kauz Progres Invest a H-System. Tyto a další případy nyní na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana přezkoumá ještě Nejvyšší soud.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ