Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal dopoledne sněmovnu o stažení žádosti o vydání expremiéra Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání, informovala komora. Její předsedkyně Miroslava Němcová (ODS) předala sdělení mandátovému a imunitnímu výboru. Svůj krok Ištvan avizoval v úterý po verdiktu Nejvyššího soudu v kauze.
"Výbor vyčká do středy příštího týdne, zdali Vrchní státní zastupitelství v Olomouci vezme svůj návrh zpět. Pokud se tak stane, tak se již výbor touto záležitostí nemá žádný důvod zabývat," řekl novinářům po jednání předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD), který v té chvíli ještě žádost o stažení neměl k dispozici.
Nejvyšší soud rozhodl o vynětí exposlanců z pravomoci policistů, žalobců a soudců. Fuksa, Šnajdr i Tluchoř už byli propuštěni z vazby.
"Budeme posuzovat, zdali ono vynětí znamená, že poslanec v souvislosti s výkonem mandátu je nestíhatelný, ať se dopustil šetřeného jednání na půdě sněmovny, nebo mimo půdu sněmovny," uvedl Ištvan.
Podle něj jde o to, jestli poslanec může být stíhán za trestnou činnost, která souvisí s výkonem mandátu. Bude se tak řešit, jestli se imunita vztahuje i na jednání, které má s mandátem souvislost, ale odehrálo se mimo půdu parlamentu. "Jednání, které jsme zaznamenali, se zčásti mělo odehrávat i mimo Poslaneckou sněmovnu," uvedl Ištvan. Podle něj soud výslovně nevyloučil, že by orgány činné v trestním řízení nemohly prošetřovat okolnosti, za nichž se poslanec vzdal mandátu.
Návrhy na vynětí Šnajdra a Tluchoře ležely u Nejvyššího soudu od června. Verdikt se týkal ale i Fuksy. Exposlanci jsou obviněni za údajné dohody o rezignaci výměnou za místa ve státních firmách.
Podle Ištvana konečné rozhodnutí o tom, jak budou žalobci dál postupovat, padne až za několik dnů. Nejvyšší státní zastupitelství bude řešit stížnosti obviněných. Žalobci počkají na odůvodnění stanoviska Nejvyššího soudu, pak ho požádají o výklad. Teprve po něm se rozhodnou, zda bude stíhání pokračovat či nikoli.