Ivan Langer: S ANO špatně, po ANO ještě hůř

Domácí
22. 2. 2015 13:00
Ivan Langer má problém s Andrejem Babišem hned v několika rovinách.
Ivan Langer má problém s Andrejem Babišem hned v několika rovinách.

V české politice je mnohem nebezpečnější propojení byznysu, mediální a politické moci v rukou jednoho člověka než prostořeký prezident, říká bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS).

Odrazila se ODS ode dna? Jste vlastně ještě člen?

Ještě mě nevyloučili a příspěvky platím. Trápí mě stav pravice, její rozdrobenost a neakceschopnost, tato země potřebuje silnou občanskou politickou stranu. Trápí mě, v jakém stavu se nachází ODS, problém je, že nedokážu zpaměti vyjmenovat například všechny místopředsedy a odborné mluvčí. Jsou neviditelní.

Neohrožuje české zájmy také ze řetězu utržený prezident?

S provokujícím a mnohdy nestandardním prezidentem si náš ústavní systém poradí, ale jak už jsem říkal, je tady samotné ohrožení systému koncentrovanou mocí AnoFertPresu. Není to z mé strany averze k Andreji Babišovi, kterého znám dlouho a respektuji ho jako podnikatele. Ale také jsem mu do očí řekl, že nyní reprezentuje to, proti čemu jsem celý život bojoval. Je jedno, jestli se to jmenuje ANO nebo NE. Jde o koncentraci moci, o apriorní vymezování se proti liberální demokracii, o destrukci systému a zpochybňování polistopadového vývoje, což ANO prezentuje.

Čím je tak nebezpečné?

Dokud budeme naskakovat na všudypřítomný a terorizující aktivismus, dokud budeme zbožšťovat všechny ty obskurní sdružení typu Rekonstrukce státu, o kterých nikdo nic neví, povede to k další erozi standardních institucí tvořících společnost, včetně politických stran a politiky jako takové.

Takže se bojíte toho, že ANO s možná dobrými úmysly zničí demokratický systém a pak může přijít něco opravdu zlého?

Obávám se, že opravdu může být ještě hůř.

Současnou zahraniční politiku vlády jste nazval bezpáteřní, ale není tam určitá podobnost s vládami pravicovými?

Zahraničněpolitická orientace vlád Mirka Topolánka a Petra Nečase byla naprosto jednoznačná, euroatlantická vazba a profilace směrem k NATO. Přes občasné skřípání kvůli postoji k EU byla jasná. Dnes jsme svědky pravého opaku, koukněte na vládu: jsme pro euroatlantickou vazbu, ale vlastně nejsme, protože se nám nelíbí Američané. Jsme pro klíčovou roli USA v NATO, ale na druhou stranu nám Amerika vadí. Jsme pro všechno, co vymyslí Evropská unie, ale vlastně protiruské sankce se nám nelíbí, protože na to doplácejí občané Ruské federace. Tohle není vláda, která má páteř složenou z pevných článků, tahle vláda je bezobratlá.

Jste přísný, ministr zahraničí Zaorálek je s Hradem dost často ve střetu a svým postojem dost lidí překvapil.

Nikdy bych nevěřil, že to řeknu. Ano, se skřípěním zubů říkám, že Luboš Zaorálek nenaplnil mé temné vize a oproti minulosti vystupuje mnohem uvážlivěji, státnicky.

* V čem spočívá Langerův spor s Babišem?

* Jak Langer vidí výměnu na ministerstvu spravedlnosti?

* Proč musí mít každý ministr strach?

* Co ohrožuje Evropu?

Na tyto i další otázky odpovídal Ivan Langer v rozhovoru, který vychází v novém vydání TÝDNE v pondělí 23. února 2015.

Autor: David JarešFoto: Radek Cihla

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ