Právník Miroslav Jansta je léta pokládán za jednoho z nejsilnějších tuzemských zákulisních hráčů. Před nedávným sjezdem ČSSD tvrdě kritizoval směr, kterým se vedení jeho strany ubírá. Bezúspěšně. Ani dnes si servítky nebere. Mluví ale i o "velkých klucích" v politice, prezidentu Miloši Zemanovi či o právním pohledu na kauzy Andreje Babiše.
Rozhovorů o politice moc nedáváte, před nedávným sjezdem ČSSD jste ale udělal pro Lidové noviny výjimku. Vaše hodnocení situace v sociální demokracii bylo hodně tvrdé a kritické. Nestal jste se v ČSSD trochu "personou non grata"?
Já jsem byl vždy pro některé členy vedení persona non grata. Hlavně pro ty, kterým vadilo, že na rozdíl od nich neměním pružně své názory. Nejsem konformní člověk, kdežto v dnešní politice to pro někoho je zásadní vlastnost pro přežití na výsluní. Dnes se sice třeba říká, že jsem zemanovec, ale v letech 1996 až 2011 jsme byli se Zemanem absolutně ve sporu. Vždy jsem si trval na svém, mám své názory a nikdy jsem se je nebál říct. Přesto mi v roce 2013 přišel jako nejlepší kandidát na prezidenta. K Sobotkovi nechovám nic negativního. Jako předseda České unie sportu na něho nedám dopustit, protože co slíbil směrem ke sportu, to plní. Jako členovi ČSSD je mi líto, že neumí výrazněji, jasněji a srozumitelněji formulovat své názory tak, aby jim rozuměli voliči ČSSD, zkrátka nemá víc vlastností, které by stranu mohly vést dál s větší dynamičností.
Váš rozhovor vzbudil pozdvižení. Na druhé straně vaše rady na oživení ČSSD zůstaly nevyslyšeny a lidé, které jste jmenoval jako vhodné do vedení strany, jsou dnes mimo nebo byli odstaveni. Nerozdal jste jim příslovečné polibky smrti?
(Směje se) Také jsem si to pak říkal. Ale v ČSSD jsem od roku 1993 a mám na její směřování nějaké názory. Proto jsem to řekl. Navíc ti, jež máte na mysli, neskončili. Jsem přesvědčen, že Jeroným Tejc (poté, co se nedostal do vedení ČSSD, oznámil, že už nebude kandidovat, byť měl být v Jihomoravském kraji dvojkou za Sobotkou, pozn. red.), kterého jsem poznal jako velmi dobrého advokáta, se bez problémů uživí a v ČSSD zůstane. Takže osobnost sociální demokracie to stále je. Možná ještě větší, protože měl odvahu říct: "Mám jiný názor, nechci tam být, abych vám neškodil. Jsem profesně zdatný, je mi čtyřicet, tak si chci zkusit něco jiného."
Co Jiří Zimola, který skončil jako hejtman, protože kraj platil přes sedm milionů ročně šéfovi představenstva společnosti Jihočeské nemocnice, na jehož jméno si Zimola staví chalupu na Lipně?
Kauzu Jiřího Zimoly podrobně neznám, nemluvil jsem s ním o tom. Ty odměny byly zřejmě vyšší, než měly být. Na druhé straně, když nemocnice fungují dobře a jsou v zisku, proč by ten člověk neměl být za konkrétní práci velmi dobře odměněn? Navíc je úplně jasné, že ta kauza nebyla jen věcí opozice, těžili z ní nakonec všichni kromě ANO, které ji jakoby vyvolalo.
Myslíte? Kdo konkrétně podle vás měl na odstranění nejvýraznějšího kritika vedení ČSSD zájem?
Zatím to čtu jen v médiích a neměl jsem čas se tím zabývat. Kdybych ho měl, možná to zjistím. Jedno je však teď jasné každému, ANO sehrálo ve výsledku komickou úlohu užitečného idiota, kdy za ČSSD její vnitřní napětí vyřešilo tak, že samo sebe zbavilo místa v krajské koalici a přihrálo místa v koalici těm, proti kterým v minulosti bojovalo. Odvedlo nepříjemnou práci za ty ve vedení ČSSD, kteří nenáviděli úspěšného hejtmana.