Zemanovy vulgarismy
Jazykovědec: Ani v hospodě nemá prezident mluvit o kurvách
03.11.2014 18:39 Původní zpráva
Miloš Zeman sjednotil snad všechny politiky, komentátory i odborníky. Shodují se na tom, že by prezident republiky neměl mluvit sprostě, jako to předvedl v nedělních Hovorech z Lán na Českém rozhlase. A ze všech stran je slyšet přirovnání k hospodské debatě.
Anketa:
Je pro vás přijatelný slovník prezidenta Miloše Zemana?
-
Ano, je. 29 %
-
Rozhodně ne. 48 %
-
Je mi to jedno. 22 %
"Nejsem proti vulgarismům a vím, že jsou funkčně namístě, ale komunikační cíle, které Zeman sledoval, mohl získat, aniž by je použil," komentuje vystoupení lingvista Otakar Šoltys z katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK. "Vzdělaný a kvalifikovaný člověk má vulgarismy v zásobě, ale aby je použil, to musí být opravdu jinak neřešitelná komunikační událost. Táž komunikační událost, kterou třeba budete v hospodě řešit pomocí vulgarismů, je řešitelná i bez nich," dodává s tím, že se Zeman asi snaží o popularizaci či se přiblížit intelektuálně nízkým vrstvám společnosti.
"Možná kdyby se jako lidový prezident sešel s lidmi v hospodě 4. cenové skupině, tak tam by se to dalo tolerovat. Ale prezident má být vzorem i tam," řekl ČTK ředitel Ústavu pro jazyk český Karel Oliva.
A totéž přirovnání používá i Ladislav Špaček, propagátor etikety a někdejší mluvčí prezidenta Václava Havla: "Pan prezident si plete důstojnost Hradu, důstojnost vyjádření hlavy státu s nějakou hospodskou debatou mezi třemi traktoristy. Já si myslím, že to není správná forma, jak se přiblížit lidem," řekl televizi Barrandov.
Přitom jinak lingvisté považují Zemana za kvalitního řečníka, Šoltys vyzdvihl jeho dobře připravenou řeč z předávání státních vyznamenání 28. října, jeho kolega Jiří Kraus z FSV UK zase chválil inaugurační projev z loňského března, pronesený spatra. Ale teď přestřelil, když novelizaci zákona označil slovem "zkurvila", prý od Karla Schwarzenberga se naučil říkat veřejně "hovno" a název kontroverzní skupiny Pussy Riot překládá slovem "kunda", byť běžnější překlad vulgární nebývá.
"Pan prezident si musí uvědomit, že pokud chce být nositelem toho důstojného titulu, tak musí naplňovat očekávání občanů, kteří vidí v prezidentovi něco důstojného, jakýsi symbol. Takhle to bylo v celých našich dějinách," komentuje projev Špaček, který dříve vyučoval češtinu na Karlově univerzitě.
"I Tomáš Garrigue Masaryk používal vulgarismy, i Klement Gottwald byl schopen v socialistickém kontextu použít vulgarismy na místech, kde bylo potřeba, také Václav Havel byl schopen v demokratickém kontextu vulgarismy používat. Ale vždy to bylo tak, že ta komunikační událost neměla jiné řešení," uzavírá Šoltys.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.